NewsyEkspertka o jedzeniu bananów przez Polaków. Uważa, że robią to jak małpy

Ekspertka o jedzeniu bananów przez Polaków. Uważa, że robią to jak małpy

Ekspertka tłumaczy, jak nie jeść bananów - Pyszności; Fot. Instagram: Irena Kamińska-Radomska (screenshot)
Ekspertka tłumaczy, jak nie jeść bananów - Pyszności; Fot. Instagram: Irena Kamińska-Radomska (screenshot)

16.06.2023 17:15, aktual.: 16.06.2023 19:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Banany, według Ireny Kamińskiej-Radomskiej, nie powinny być spożywane dłońmi. Specjalistka do spraw protokołu i etykiety uważa, że to zachowanie godne małp i doradza, by do konsumpcji owocu uzbroić się w sztućce. W komentarzach nie brakuje słów krytyki wobec ekspertki. Zupełnie inaczej na temat jedzenia bananów wypowiada się brytyjski znawca. 

Irena Kamińska-Radomska to znana trenerka etykiety biznesu. Z jej porad korzystają zarówno politycy, jak i właściciele oraz pracownicy ogromnych korporacji. Kobieta znana jest szerszemu gronu z programu „Project Lady”, gdzie występowała w roli mentorki, pomagającej dziewczętom z trudną przeszłością stać się damami. Teraz swoim doświadczeniem i wiedzą dzieli się w mediach społecznościowych, publikując materiały dotyczące dobrych manier.

Całe życie źle jesz banany. Ekspertka wyjaśnia, jak powinno się to robić

Po tym, jak Kamińska-Radomwska postanowiła uświadomić Polaków, jak nie powinni jeść lodów, przyszedł czas na instruktaż poprawnego spożywania bananów. Zanim ekspertka przeszła do konkretów, pozwoliła sobie zademonstrować często stosowaną, acz okazuje się, zupełnie niepoprawną technikę konsumpcji popularnych owoców. "Nie jemy go jak małpa" - zaznaczyła w wideo, odgryzając kawałek banana, trzymanego w dłoni.

- Banana powinno się jeść nożem i widelcem z talerzyka - tłumaczy. - Oczywiście banana można też zjeść samym widelcem. W wypadku deserów ważna jest ich forma. Do niej dostosowuje się sztućce - dodaje w poście na Instagramie.

Jedzenie banana na talerzyku, za pomocą noża i widelca, mogłoby się wydawać zachowaniem co najmniej dziwnym. W rzeczywiści jednak tak wskazują zasady savoir-vivre. Jeśli przyjdzie nam jeść banany w towarzystwie, etykieta wskazuje, by uczynić to bardziej stylowo. Co prawda, zezwala się na obranie owocu rękoma, ale konsumpcja powinna odbyć się przy użyciu widelca i noża (analogicznie postępujemy z innymi owocami, np. jabłkami i gruszkami).

Co ciekawe, zupełnie inaczej sprawę przedstawia Grant William Veitch Harrold, znany w mediach jako "The Royal Butler". To brytyjski ekspert od etykiety i były kamerdyner króla Karola III. W jednym z wideo opublikowanych na YouTube tłumaczy, że nonsensem jest jedzenie banana nożem i widelcem. Dodaje, że niczym niepoprawnym jest obranie i zjedzenie owocu dłońmi, czyli tak, jak zwykliśmy to robić.

Afera bananowa. Strażniczka savoir-vivre znów w ogniu krytyki

Pod postem Kamińskiej-Radomskiej pojawiła się lawina komentarzy. Dla jednych ekspertka jest inspiracją i wzorem do naśladowania. W większości jednak wypowiedzi są mniej jej przychylne. Internauci zarzucają ekspertce, że celowo wkłada kij w mrowisko, by wzbudzać zainteresowanie i poszerzać zasięgi. Inni wytykają strażniczce savoir-vivre, że popada w skrajność i paranoję, dla kolejnych zaś jest wyniosła i pretensjonalnym tonem zaznacza, że jedzenie bananów rękoma czyni człowieka gorszym. W komentarzach czytamy (pis. oryg.):

Gdybym zobaczyła, że ktoś je banana nożem i widelcem, to bym dzwoniła po pomoc medyczną.
Pani Irenko bez przesady to tylko banan.
Sama prawda. Zawsze, ale to zawsze wychodząc w plener biorę zastawę, by skonsumować dostojnie banana.
(...) granica między dobrym wychowaniem a pretensjonalnością bywa przez niektórych niezauważona… .
Z calym szacunkiem, ale uwazam że nagrywa Pani te filmiki w przesmiewczym tonie z poradami rodem ze sredniowiacza, tylko po to aby ludzie pisali nieprzylne komentarze, co oczywiście robi Pani piękny ruch na koncie. To chyba taka strategia marketingowa.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także