PoradyDarmowy patent na kamień w czajniku. Osad zniknie w mniej niż 10 minut

Darmowy patent na kamień w czajniku. Osad zniknie w mniej niż 10 minut

Darmowy patent na kamień w czajniku. Osad zniknie w mniej niż 10 minut
Ewa
02.10.2022 14:53

Jak odkamienić czajnik bez drogich środków chemicznych? Wystarczy użyć jednego, taniego składnika, żeby czajnik lśnił jak nowy.

O kuchenne sprzęty trzeba należycie dbać, żeby przetrwały w naszym domu jak najdłużej. Niektórych rzeczy nie da się jednak przeskoczyć. Kamień w czajniku możesz usunąć domowymi sposobami, bez kupowania gotowych i drogich środków. Wystarczy jeden składnik, który wielu z nas z pewnością ma w swojej szafce.

Skąd bierze się kamień w czajniku?

Głównym winowajcom osadu w czajniku jest twarda woda z kranu. Znajdujące się w wodzie jony magnezu oraz wapnia osadzają się w postaci węglowodorów na powierzchni czajnika. Wpływają negatywnie nie tylko na smak napoju i wygląd urządzenia, ale przede wszystkim na jego funkcjonalność. Gromadzący się kamień stopniowo niszczy grzałkę i przewody czajnika. Czajnik z osadem zużywa również więcej energii.

Jak odkamienić czajnik- Pyszności
Jak odkamienić czajnik- Pyszności

Jak odkamienić czajnik?

Zanim pospieszysz do sklepu i zaopatrzysz się w dedykowaną do czajnika chemię- zerknij do kuchennej szafki. Rozwiązanie problemu z kamieniem znajduje się w zasięgu Twoich rąk. Nie jest to soda, płyn do naczyń ani środek do czyszczenia kuchni, a... obierki ziemniaków!

Jak odkamienić czajnik- Pyszności
Jak odkamienić czajnik- Pyszności

Umyte obierki wrzuć do czajnika, zalej wodą i zagotuj. Kamień zniknie bez uporczywego szorowania i skrobania. Jeśli w czajniku zdążyła zgromadzić się gruba warstwa kamienia, to czynność trzeba będzie powtórzyć. Za każdym razem użyj nowych łupin. Wystarczą 2-3 cykle, aby czajnik znów błyszczał od wewnątrz. Pamiętaj tylko, że sposób ten nie sprawdzi się w przypadku plastikowych czajników ze względu na możliwość powstania nieestetycznych przebarwień.

Sięgnij po kwasek cytrynowy

Równie tanią alternatywą dla obierek z ziemniaków jest kwasek cytrynowy. Jak to zrobić? Zalej czajnik do połowy wodą, a następnie wsyp do niej całe opakowanie kwasku. Po mniej więcej 3 godzinach możesz wypłukać czajnik czystą wodą. Najlepiej jednak zostawić wodę z kwaskiem w czajniku na całą noc.  Jest to bardziej czasochłonny sposób, jednak nie wymaga żadnej pracy i szorowania.

Zobacz przepis na gwiazdorską kanapkę Kylie Jenner

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także