PoradyNajlepszy sposób na suszenie grzybów na kaloryferze. Potrzebujesz 1 taniego przedmiotu

Najlepszy sposób na suszenie grzybów na kaloryferze. Potrzebujesz 1 taniego przedmiotu

Jak prawidłowo suszyć grzyby na kaloryferze - Pyszności; Foto: Canva.com
Jak prawidłowo suszyć grzyby na kaloryferze - Pyszności; Foto: Canva.com
Agnieszka
02.10.2022 14:34

Sezon na grzyby w pełni. W związku z tym niektórzy z nas wybierają się do lasu, aby nazbierać te pyszne okazy. Po udanym grzybobraniu, grzyby najczęściej czyścimy oraz od razu wykorzystujemy do przygotowania wspaniałych potraw. Niekiedy jednak postanawiamy je wysuszyć. Czy wiesz, jak prawidłowo suszyć grzyby? Okazuje się, że nie jest to takie trudne.

Suszone grzyby

Suszone grzyby - Pyszności; Foto: Canva.com
Suszone grzyby - Pyszności; Foto: Canva.com

Suszenie to wyjątkowo skuteczna i stara metoda konserwowania żywności. W związku z tym często wykorzystujemy ją w przypadku grzybów. Dzięki temu w prosty sposób przedłużamy trwałość naszych produktów.

Aby wysuszyć grzyby, najczęściej stosujemy specjalną suszarkę. Niestety nie każdy z nas ją posiada. W związku z tym świetnie sprawdzi się tutaj kaloryfer. Okazuje się jednak, że wielu z nas nie wie, jak prawidłowo suszyć grzyby na kaloryferze. W konsekwencji produkty gniją bądź przywierają do papieru. Poniżej zdradzamy, na co warto zwrócić uwagę.

Jak prawidłowo suszyć grzyby na kaloryferze?

Przed przystąpieniem do suszenia grzybów, kaloryfer należy przetrzeć ściereczką. Dzięki temu pozbędziesz się niepotrzebnego kurzu. Następnie połóż na nim kawałek papieru śniadaniowego. Pamiętaj, aby wcześniej zrobić w nim małe dziurki. W ten sposób zapewnisz cyrkulację powietrza.

Grzyby układaj na pergaminie. Zachowaj między nimi odpowiedni odstęp. Następnie przykryj produkty czystą gazą. Początkowa temperatura suszenia nie może przekraczać 50 stopni Celsjusza. Po jakimś czasie możesz ją zwiększyć o 10 lub nawet 20 stopni.

Pamiętaj, aby podczas suszenia grzybów, odwracać je co jakiś czas. Dzięki temu nie będą przywierać do papieru. Jeśli chcesz, zamiast układać grzyby na papierze, możesz również nawlec je na nitkę. Niektórzy nabijają je na patyk do szaszłyków. Oczywiście grzyby powinny cały czas znajdować się nad kaloryferem.

Warto również zaznaczyć, że przed suszeniem grzybów, należy je odpowiednio oczyścić z piasku. W związku z tym najlepiej sprawdzi się tutaj szczoteczka. Poza tym poddawane suszeniu grzyby nie powinny być robaczywe, czy zepsute.

Jak prawidłowo suszyć grzyby na kaloryferze - Pyszności; Foto: Canva.com
Jak prawidłowo suszyć grzyby na kaloryferze - Pyszności; Foto: Canva.com

Zobacz na naszym kanale YouTube jak przygotować łódeczki z ciasta francuskiego z serem i pieczarkami krok po kroku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także