Jak zrobić racuchy z jabłkami, czyli pomysł na weekendowe śniadanie
Racuchy można jeść cały rok, w końcu jabłek u nas nie brakuje. Wiosną i latem można je dekorować świeżymi owocami np. malinami, truskawkami czy borówkami, natomiast w zimie można podawać je w towarzystwie łyżki śmietany. A jak zrobić racuchy z jabłkami? Mamy przepyszną odpowiedź!
05.06.2018 19:45
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jak zrobić racuchy z jabłkami
Racuchy to nieduże, usmażone na złoty kolor placuszki przyrządzone na bazie mąki, świeżego mleka (choć nie brakuje również przepisów na bazie mleka zsiadłego), drożdży i jaj. Jest to tradycyjna potrawa w kuchni polskiej. Klasyczne racuchy są niewielkie, w ich środku znajdziecie pokrojone w cząsteczki, plasterki lub starte na tarku jabłka. Idealnie tutaj wkomponuje się cynamon lub goździki. Racuchy można również podawać z rabarbarem albo śliwkami.
Jeśli chodzi o nadzienie racuchów, to jest ono zależne od regionu Polski - możecie spotkać się z racuchami z bananem albo z bakaliami. Jest to danie najczęściej podawane na słodko - placuszki posypuje się cukrem pudrem, polewa śmietaną albo dodaje się do nich marmoladę.
Ciasto na racuchy można smażyć bez nadzienia, wówczas idealnie sprawdzi się jako dodatek do zup. A teraz największa niespodzianka i ciekawostka, istnieją racuchy ziemniaczane. Sporządza się je na bazie ugotowanych oraz przeciśniętych przez praskę ziemniaków, jaj, cukru oraz niewielkiej ilości śmietany i masła. Tradycyjnie smaży się je na smalcu, a przed podaniem posypuje cukrem i podaje z kleksem z kwaśnej śmietany.
Jak zrobić racuchy z jabłkami? Przejdźmy do konkretów. Racuchy drożdżowe z jabłkami są idealnym pomysłem na śniadanie, delikatny obiad czy kolację. Uwielbiają je dzieci, a dorośli nigdy ich nie odmawiają.
Przepis na racuchy z jabłkami
Teraz podajemy przepis na racuchy drożdżowe z jabłkami. Potrzebujemy 1/2 kg mąki pszennej, 50 g świeżych drożdży, szczyptę soli, 3 łyżki drobnego cukru, jajko, 1,5 szklanki mleka i 4 jabłka. Mąkę przesiewamy do dużego naczynia. Pamiętajcie, że do ciasta dodajemy drożdże, co oznacza, że będzie ono rosło i potrzebowało przestrzeni. Następnie dodajemy sól i robimy w naszych składnikach wgłębienie pośrodku. Kruszymy do niego drożdże i zasypujemy cukrem. Kolejnym krokiem jest zalanie drożdży połową mleka. Nasze ciasto zostawiamy na 15 minut, po tym czasie dodajemy jajko, resztkę mleka i wyrabiamy je ręką. Przy wyrabianiu ciasta na racuchy drożdżowe obowiązuje identyczna zasada, jak przy każdym cieście - wyrabiamy do momentu, w którym przestanie się ono kleić do naszych dłoni. Ciasto przykrywamy ściereczką i odstawiamy na minimum jedną, a maksymalnie dwie godziny. Pamiętajcie, by umieścić je w ciepłym miejscu, jest to jedyna opcja, by wyrosło. Drożdże potrzebują temperatury!
Do ciasta możecie dodać cynamon, który z jabłkami stanowi połączenie idealne. Sprawdzi się również wanilia albo cukier waniliowy. Nasze racuchy z jabłkami mogą pachnieć równie dobrze jak szarlotka!
Co dalej? Jak ciasto wyrośnie, dodajemy do niego pokrojone w kosteczkę jabłka. Ciasto z nadzieniem zostawiamy na 15 minut. Na rozgrzaną patelnię dajemy olej i troszkę masła. Masło w towarzystwie oleju albo oliwki, nie przypala się. Dodatkowo ten duet doda smaku naszym placuszkom. W końcu tłuszcz jest nośnikiem smaku.
Ciasto z jabłkami nabieramy łyżką, formujemy placuszki na patelni. Smażymy z każdej strony dopóki nie uzyskają złotego koloru.
Racuchy podajemy oprószone cukrem pudrem, ze śmietaną lub z konfiturami.
Mały racuch waży około 40 gramów, ma 62 kalorie, 2 g białka, 2,5 g tłuszczu, 10 g węglowodanów i gram błonnika. Jeśli kochacie racuchy, a jesteście na diecie, możecie zmodyfikować przepis. Użyć mąki razowej albo orkiszowej. Nie brakuje wariacji z mąką kokosową.