PoradyKoniec z zapaszkiem w trakcie smażenia ryby. Na blat w kuchni stawiam naturalny odświeżacz

Koniec z zapaszkiem w trakcie smażenia ryby. Na blat w kuchni stawiam naturalny odświeżacz

Na pewno znasz ten charakterystyczny zapach po smażeniu ryby, który unosi się na długo po zjedzonym obiedzie. Pomóc może przewietrzenie domu, ale oprócz tego warto sięgnąć też po naturalny odświeżacz. W tym celu przydadzą się ulubione cytrusy, a dokładniej ich skórki, czyli coś, co i tak zazwyczaj ląduje w koszu. Dowiedz się również, jakie ryby mogą bardziej "aromatyzować", a które mniej.

Jak smażyć rybę, żeby nie śmierdziało? Oto proste triki
Jak smażyć rybę, żeby nie śmierdziało? Oto proste triki
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
Magdalena Pomorska

27.10.2024 11:09

Smażenie ryby nie musi być związane z uciążliwym zapachem. Stosując sprawdzone metody, takie jak odpowiednie przygotowanie ryby, używanie dodatków pochłaniających zapachy i właściwy sprzęt kuchenny, można znacząco zredukować nieprzyjemne aromaty. Niektórzy polecają moczenie ryby w mleku, a inni na patelnię do oleju wrzucanie ziemniaka. Jeśli jednak masz swój sposób na doprawienie ryby, a frytki robisz przy innej okazji, postaw na prostsze rozwiązania.

Jak wybrać dobrze rybę do smażenia?

Aby zminimalizować zapach podczas smażenia ryby, kluczowe jest wybranie odpowiedniej ryby. Świeże ryby wydzielają mniej intensywny zapach niż te, które są przechowywane przez długi czas. Zawsze warto zwracać uwagę na wygląd i zapach ryby przed zakupem. Świeża ryba powinna mieć błyszczące łuski, przejrzyste oczy i jędrne mięso. Nie bez znaczenia jest również rodzaj ryby. Tłuste gatunki, takie jak łosoś czy makrela, mogą podczas smażenia wydzielać bardziej intensywny zapach. Warto sięgać po ryby o mniejszej zawartości tłuszczu, takie jak dorsz, morszczuk czy pstrąg, które są mniej aromatyczne. A co, jeśli mimo to w kuchni śmierdzi?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Na smrodek po rybie — wykorzystaj cytrusy

To, co zawsze przygotowuję oprócz ryby, kiedy na obiad szykuję "piątkowy klasyk", to cytrusy. A dokładniej skórki z cytryny lub pomarańczy. Cytrusy te wydzielają przyjemny zapach, który skutecznie maskuje i neutralizuje zapach ryby. I tutaj możesz wykorzystać dwa patenty. Pierwszy z nich to starcie sporej ilości skórki i dodanie jej do świeczki, a następnie zapalenie. Gorący wosk będzie podbijał zapach. Drugi sposób to podgrzanie rozdrobnionych skórek na patelni z niewielką ilością wody. Takie duszone cytrusy też wypełnią przyjemnym aromatem kuchnię i nie tylko.

rybasmażeniecytrusy
Wybrane dla Ciebie