NewsyMasowe upadki restauracji zaczną się tuż po wakacjach. Eksperci nie mają złudzeń

Masowe upadki restauracji zaczną się tuż po wakacjach. Eksperci nie mają złudzeń

Koszmarne wieści o restauracjach - Pyszności; Foto: Canva.com
Koszmarne wieści o restauracjach - Pyszności; Foto: Canva.com
Agnieszka
25.07.2022 10:13

Wysokie ceny dotykają również restauratorów. Poza tym coraz więcej restauracji nie przechodzi kontroli skarbowej. Okazuje się, że po wakacjach upadnie wiele lokali gastronomicznych i zwiększy się liczba osób bezrobotnych.

Duże nadużycia w lokalach gastronomicznych

Restauracja - Pyszności; Foto: Pixabay.com
Restauracja - Pyszności; Foto: Pixabay.com

Obecnie w wielu lokalach gastronomicznych można zaobserwować duże nadużycia. W związku z tym coraz częściej prowadzone są kontrole skarbowe. Urzędy skarbowe wystawiają mandaty wynoszące średnio 860 zł. To prawie 300 zł więcej niż w poprzednim roku.

Mandaty często wystawiane są z tytułu nieprawidłowości w zakresie ewidencjonowania sprzedaży. Według Ministerstwa Finansów przed wakacjami, w wyniku braku kasy, właściciele restauracji musieli zapłacić łącznie około pół miliona złotych. W związku z tym, w porównaniu do poprzedniego roku nastąpił wzrost aż o 440 %.

Uciążliwy podatek VAT

Długa lista podstawowych produktów żywnościowych została zwolniona z podatku VAT. Jednak restauratorzy wciąż muszą od tych produktów odprowadzać podatek. Według niektórych właścicieli restauracji jest to główny powód częstych kontroli.

Poza tym klienci często porównują produkty w sklepach i w restauracjach. Wysokie ceny w lokalach gastronomicznych zniechęcają potencjalnych klientów do korzystania z ich usług.

Wysokie rachunki restauracji

Wyjątkowo wysokie ceny prądu również negatywnie wpływają na sytuację finansową restauracji. Zdrożał on kilkukrotnie, porównując jego koszt w ubiegłym roku. Dodatkowo ze względu na wzrost inflacji, coraz więcej pracowników domaga się podwyżki wynagrodzeń. Natomiast klienci zaczęli oszczędzać i dokładnie planować swoje wydatki. Coraz mniej osób korzysta z usług restauracji.

Polacy zbiednieli, oglądają każdą wydawaną złotówkę. Klientów z Polski praktycznie nie mam. Utrzymuję się tylko z niemieckich gości, dla których nasze ceny nie są "paragonami grozy". Płacą i nie narzekają. Chyba nawet nie zauważyli, że podniosłem ceny o 16 - 18 proc. Nie miałem innego wyjścia - mówi pan Paweł, restaurator z zachodniej Polski w rozmowie z portalem money.pl

Przyszłość restauracji

Restauracja - Pyszności; Foto: Canva.com
Restauracja - Pyszności; Foto: Canva.com

Niestety przyszłość polskiej gastronomii jest niepewna. Według Hanny Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie najgorszy okres dla lokali gastronomicznych nadejdzie jesienią. W związku z tym powinniśmy przyjąć systemowe rozwiązania na to jak wesprzeć ten sektor gospodarki.

Zobacz na naszym kanale YouTube jak przygotować sześć najlepszych przepisów na muffinki krok po kroku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także