PrzepisKról Karol III od lat jest na diecie fleksitariańskiej. Kategorycznie zakazał pewnego mięsnego dania

Król Karol III od lat jest na diecie fleksitariańskiej. Kategorycznie zakazał pewnego mięsnego dania

Pyszności - Fot. AKPA/Adobe Stock
Pyszności - Fot. AKPA/Adobe Stock
06.05.2023 08:33

Król Karol III od wielu lat jest fleksitarianinem. Oznacza to, że mięso spożywa okazjonalnie i w niewielkich ilościach. Na pomysł ten wpadł kilkadziesiąt lat temu, gdy szukał mniej radykalnego pomysłu na dietę niż wegetarianizm. Jako władca Wielkiej Brytanii zakazał przygotowywania i serwowania pewnego dania.

Karol III jest znany ze swojej miłości do zwierząt i wspiera wiele akcji społecznych. Monarcha podjął kolejną ważną decyzję. Kucharze w królewskich rezydencjach nie mogą już przygotowywać foie gras, czyli kontrowersyjnego "przysmaku" przygotowywanego z wątroby dokarmianych w nieetyczny sposób gęsi.

Koniec męczenia zwierząt. Karol III zakazał pasztetu

Kiedy jeszcze był księciem Walii, zabronił przygotowywania foie gras tylko w tamtejszym pałacu. Teraz ów zakaz został rozszerzony na wszystkie rezydencje królewskie. Kucharze otrzymali wszelkie wytyczne.

Możemy potwierdzić, że foie gras nie jest kupowane przez dwór królewski ani podawane w rezydencjach królewskich i nie ma planów zmiany tej polityki

- napisał Karol III w liście do PETA (Ludzie na rzecz Etycznego Traktowania Zwierząt).

Przypominamy, że foie gras to danie bardzo kontrowersyjne i przygotowywane jest w mało etyczny sposób. Gęsi lub kaczki karmi się na siłę za pomocą metalowej rury. "Dzięki temu" ich wątroba staje się dziesięciokrotnie większa niż normalnie. Mało tego, u ptaków rozwija się również marskość wątroby.

Pyszności - Fot. Adobe Stock
Pyszności - Fot. Adobe Stock

Władca Wielkiej Brytanii jest fleksitarianinem. Ma swoje zasady dotyczące spożywania posiłków

Fleksitarianizm to inaczej okazjonalny wegetarianizm. Król Karol III dwa dni w tygodniu całkowicie unika mięsa, zaś kolejnego rezygnuje z produktów mlecznych. Dania mięsne spożywa okazjonalnie, gdyż nie jest ich wielkim fanem.

Co na co dzień jada monarcha? Król uwielbia owoce, nasiona, orzechy i jajka na twardo. Wszystko to podczas śniadania zapija herbatą darjeeling z miodem. Kolejne potrawy spożywa dopiero po godzinie 17 (monarcha kończy wtedy pracę). Na stole pojawiają się ciasto z owocami oraz małe kanapki. Co ciekawe, między posiłkami nie pije wody ani nie chrupie żadnych przekąsek. Kolacja, którą je między 18.30 a 20, nie może odbyć się bez koktajlu dry martini.

Zastanawiasz się, jaką zupę zrobić na obiad? Przygotuj krem z pieczonych pomidorów. Przepis znajdziesz na naszym kanale wideo:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także