Masz dość gumowatych klusek śląskich? Wystarczy, że zastosujesz jedną zasadę z proporcjami
Lubisz kluski śląskie, ale jednocześnie nie potrafisz zrobić ich w taki sposób, aby smakowały jak u mamy? Za każdym razem jest coś z nimi nie tak? Problem zapewne tkwi w źle dobranych proporcjach. Ale dziś raz na zawsze z tym skończymy. Przeczytaj ten artykuł do końca, a wszystko stanie się jasne!
21.07.2023 13:31
Chyba każdy tak ma, że domowy obiad spod ręki czy to mamy, czy babci, smakował mu najlepiej. W tych posiłkach było coś wręcz niesamowitego. Pamiętam, że moja babcia Zosia zawsze wtedy powtarzała, że to zasługa tego, iż gotuje dla nas z miłością. Bardzo dobrze wspominam takie obiady, dlatego też staram się od czasu do czasu odtwarzać je w swojej kuchni. Tak, aby i moje dzieci mogły poznać niesamowite smaki domowej kuchni.
Niestety nie zawsze mi się to udaje. I tak było też w przypadku klusek śląskich, które pomimo wielu podejść, za każdym razem wychodziły gumowate. Starałam się znaleźć idealne rozwiązanie, ale bez skutku. Na szczęście tylko do czasu. Teraz dokładnie wiem, w czym tkwił problem. Jeśli też lubisz kluski śląskie i nie jesteś zadowolony z otrzymanych efektów, dzisiejsza porada kulinarna na pewno ci się przyda. Nie zwlekaj więc i od razu zabieraj się za dalsze czytanie!
Warto przeczytać: Dlaczego kluski śląskie mają dziurkę? Mało kto zna jej prawdziwą funkcję
Kluski śląskie — co to takiego?
Zanim jednak przejdziemy do szczegółów, to dla osób, które nigdy nie jadły i nie robiły w swojej kuchni przepysznych klusek, małe wprowadzenie. Jak sama nazwa wskazuje, danie to wywodzi się z kuchni śląskiej. Są to smaczne kluski przygotowane na bazie ugotowanych ziemniaków, mąki ziemniaczanej, jajka i soli. Ich znakiem rozpoznawczym jest okrągły kształt i wgłębienie na środku. Po uformowaniu kluski ziemniaczane gotuje się w solonej i wrzącej wodzie.
Warto w tym miejscu dodać, że kluski śląskie można serwować na wiele smakowitych sposób. Tym samym masz pewność, że szybko ci się nie znudzą. A, że są proste w przygotowaniu, to warto wprowadzić je do codziennego menu. Tym bardziej że jest to danie stosunkowo tanie. Co więcej, potrzebne produkty znajdziesz dosłownie w każdym markecie.
Złota zasada 1:4
Z pomocą w przygotowaniu idealny klusek na bazie ziemniaków przyszła moja mama. Otóż zdradziła, że tak naprawdę cały patent polega na odpowiednim dobraniu proporcji dwóch składników. Należy ściśle je przestrzegać, jeśli chcesz, aby domowe kluski zachwycały smakiem i strukturą. Tylko wtedy nie będą gumowate, zbyt twarde lub wręcz przeciwnie, nie zaczną rozpadać się w trakcie gotowania.
Jaka jest zatem złota zasada w tym przypadku? Otóż wystarczy, że na każde 4 części ziemniaków powinna przypaść 1 część mąki. I to wszystko. Stosując tę prostą zasadę, masz pewność, że kluski śląskie wyjdą fenomenalne za każdym razem. Dosłownie będą rozpływać się w ustach.
Zanim się pożegnamy, koniecznie daj mi znać, czy często robisz kluski śląskie w swoim domu. No i oczywiście nie zapomnij napisać, z czym je serwujesz!
Ten artykuł też może cię zainteresować: Kluski śląskie, a pyzy ziemniaczane, czym się różnią? Dzieli je jeden kolosalny szczegół