PoradyNajlepszy zakwas do domowego chleba. Już nigdy nie kupisz pieczywa w sklepie

Najlepszy zakwas do domowego chleba. Już nigdy nie kupisz pieczywa w sklepie

Zakwas do chleba to podstawa domowego wypieku pieczywa
Zakwas do chleba to podstawa domowego wypieku pieczywa
Źródło zdjęć: © canva.com
11.04.2024 11:12

Kiedy nauczysz się już tej metody robienia zakwasu do chleba, świat domowego piekarstwa stanie przed tobą otworem. Istotna jest tu nie tylko receptura, ale i kilka niepozornych szczegółów, które w przypadku zakwasu odgrywają kluczową rolę.

Wypiekanie domowego chleba przybrało ostatnio w polskich domach na sile. Ta praktyka zyskała niezwykłą popularność już podczas pandemii i nic nie wskazuje na to, żeby tendencja miała się odwrócić. I tak jak wcześniej domowy chleb wypiekano raczej głównie na wsiach i małych miejscowościach, tak teraz parają się tym również wielkomiastowe gospodynie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Naturalną podstawą samodzielnego wytwarzania pieczywa jest, rzecz jasna, zakwas do chleba. Oczywiście bochenek można też stworzyć bez jego udziału — ale to właśnie chleb na zakwasie stanowi ideał sympatyków domowego piekarstwa. Co ciekawe, zakwas to nie tylko kwestie praktyczne i estetyczne (czyli spulchnianie i zakwaszanie pieczywa), ale również zdrowotne. Bakterie kwasu mlekowego usuwają z chleba azotany, azotyny i toksyny pleśniowe.

Zakwas do chleba krok po kroku

  1. Przygotuj dwa produkty: mąkę pszenną, najlepiej chlebową typu 550 i wodę. Płyn powinien być ciepły.
  2. 100 g mąki i 100 ml wody wymieszaj w miseczce. Uzyskaną gładką masę przełóż do czystego i odtłuszczonego słoiczka, szklanej lub kamiennej miski. Pamiętaj, żeby nie używać metalowych pojemników do zakwasu. Przykryj ściereczką. Niech spędzi teraz 24 godziny w temperaturze pokojowej, najlepiej w granicach 20-24 stopni.
  3. Drugiego dnia mieszanka zacznie już przejawiać pierwsze oznaki zachodzącej fermentacji — na powierzchni pojawią się pęcherzyki. Dodaj wtedy kolejne 100 ml ciepłej wody i 100 g mąki. Wymieszaj, przykryj i odstaw na miejsce.
  4. Trzeciego dnia zakwas jest już gotowy.
Zakwas do chleba przechowuj w lodówce
Zakwas do chleba przechowuj w lodówce© canva.com

Gotowy zakwas do chleba przechowuj w lodówce, przykrytego zakrętką, ale nie zakręconego. Pamiętaj, żeby przed pieczeniem jeszcze go "dokarmić" mąką i wodą. Jeśli zakwas stoi nie używany, dodawanie do niego świeżych składników powinno odbywać się raz w tygodniu. Powodzenia i... udanego wypieku domowego chleba!

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także