PoradyOgórki małosolne są słflaczałe i puste w środku? Przyczyną jest jeden błąd

Ogórki małosolne są słflaczałe i puste w środku? Przyczyną jest jeden błąd

Ogórki małosolne
Ogórki małosolne
Źródło zdjęć: © arch. prywatne

08.06.2024 11:57, aktual.: 08.06.2024 12:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chrupiące ogórki małosolne to jedna z najbardziej pożądanych przekąsek o tej porze roku. Z jednej strony przygotowanie małosolnych nie należy do czynności skomplikowanych, z drugiej jednak łatwo popełnić błąd, który skutkować może sflaczałymi i miękkimi warzywami.

Szybkie ogórki, tzw. małosolne, to prawdziwy rarytas. Już po dwóch-trzech dniach możemy cieszyć się ich chrupkością i soczystością. Ale co zrobić, jeśli ogórki wychodzą miękkie i puste w środku? Jest na to sposób.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dlaczego ogórki małosolne są sflaczałe?

Miękkie i puste ogórki małosolne to zmora i wielkie rozczarowanie po kilku dniach oczekiwania na letni przysmak. Można temu zapobiec lub przynajmniej zmniejszyć ryzyko (bywa, że za miękkie ogórki są też efektem intensywnego nawożenia). Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że ogórki składają się głównie z wody, a z upływem czasu więdną i tracą swoją masę, co finalnie skutkować może powstaniem sflaczałych i pustych w środku ogórków małosolnych. Dlatego też ogórki należy przygotować od razu, póki są świeże.

Do przygotowania ogórków małosolnych należy wybierać bardziej drobne niż przerośnięte okazy. Najlepszymi odmianami będą: Śremski, Octopus, Julina. Często popełnianym błędem jest używanie zbyt dużej ilości przypraw. Z jednej strony pomagają one zachować chrupkość i sprężystość ogórków, z drugiej jednak w nadmiarze nie tylko zepsują smak samych ogórków, ale mogą również sprawić, że zamiast się ukisić, warzywa po prostu zgniją.

Ogórki małosolne
Ogórki małosolne © arch. prywatne

Co zrobić, żeby ogórki małosolne były jędrne i twarde?

Jednym z popularnych i sprawdzonych sposobów na osiągnięcie idealnej twardości, chrupkości i jędrności ogórków jest ich moczenie w wodzie. Przed przystąpieniem do procesu przetwarzania, zaleca się zanurzyć ogórki w zimnej, niechlorowanej wodzie na okres od jednej do dwóch godzin. Istotne również, aby zalewa, której używamy do przygotowania ogórków małosolnych, była ciepła, ale nie gorąca - jej temperatura powinna wynosić około 20 stopni C. Gorąca woda mogłaby pozbawić ogórki cennych składników odżywczych, a także sprawić, że stają się miękkie.

Dodatkową chrupkość ogórkom małosolnym zapewnią liście i korzeń chrzanu. Ponadto są one bogate w fitoncydy, czyli naturalne siarczki, które mają zdolność niszczenia bakterii, wirusów oraz grzybów, dzięki czemu skutecznie zabezpieczają żywność przed zepsuciem.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także