PoradyPrzez ten głupi błąd cały słoik będzie do wyrzucenia. Unikaj, kiedy robisz ogórki małosolne

Przez ten głupi błąd cały słoik będzie do wyrzucenia. Unikaj, kiedy robisz ogórki małosolne

Sól, woda, ogórki i zestaw do kiszenia — tyle wystarczy, żeby cieszyć się smakiem ogórków małosolnych. Przepis wydaje się prosty, jednak większość z nas popełnia szereg błędów, które wpływają na ich jakość. O jakie błędy chodzi?

Jak zrobić dobre ogórki małosolne?
Jak zrobić dobre ogórki małosolne?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | SebbPL

24.05.2024 | aktual.: 24.05.2024 17:59

Ogórki małosolne to jeden z najpopularniejszych letnich przysmaków. Pojawiają się wraz z pierwszymi ogórkami gruntowymi i towarzyszą nam niemal przez cale lato. Można kupić je na straganie czy w sklepie, jednak najlepiej smakują te zrobione w domu.

Receptura jest prosta — woda, ogórki, sól i zestaw do kiszenia. Ogórki wkłada się do słoika i zalewa się solanką. Na koniec dodaje się zestaw do kiszenia i… tyle. Pozostaje tylko uzbroić się w cierpliwość. Zdarza się, że ogórki wychodzą nie tak, jakbyśmy chcieli. Pojawia się na nich piana, która zamienia się w pleśń. Dlaczego ogórki małosolne pleśnieją?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak przygotować dobre ogórki małosolne?

Ogórki małosolne robi się w dokładnie ten sam sposób co ogórki kiszone. Umyte warzywa umieszcza się w dużym słoiku razem z koprem, liściem porzeczki, dębu lub winogron, korzeniem chrzanu i czosnkiem. Wymienione składniki zalewa się zimną wodą z dodatkiem soli. Ile jej dodać? Jedną płaską łyżkę na litr wody. Tak przygotowane ogórki zamyka się w słoiku i odstawia w ciemne i chłodne miejsce na 2-3 dni.

Po kilkunastu godzinach od przygotowania rozpoczyna się proces fermentacji, który odpowiada za wyjątkowy smak ogórków. Tak przygotowane ogórki należy zjeść w przeciągu jednego tygodnia, bowiem po tym czasie zaczynają się już kisić.

Dlaczego ogórki małosolne pleśnieją?

Nikt nie ma wątpliwości, że ogórki małosolne to prawdziwy przysmak. Są słone, lekko kwaśne i niezwykle chrupiące. Można zjeść ich naprawdę dużo i to bez żadnych dodatków. Choć receptura może wydawać się prosta, zdarza się, że ogórki pleśnieją. Dlaczego tak się dzieje? To sprawka… bakterii.

Niezależnie od tego, czy kisisz ogórki, czy też inne warzywo, używaj czystych i zdezynfekowanych słoików. Kamionkowe czy plastikowe naczynia się do tego nie nadają. Przed kiszeniem koniecznie wyparz je w gorącej wodzie. W ten sposób pozbędziesz się wszystkich zanieczyszczeń, które mogłoby zakłócić proces fermentacji.

Istotny jest także rodzaj soli. W przypadku ogórków małosolnych najlepiej sprawdzi się sól kamienna. Ze względu na wysoką zawartość soli mineralnych wzbogaci ona solankę o cenne substancje odżywcze, a także przyśpieszy kiszenie.

Pamiętaj też o tym, aby nie wsadzać brudnych palców do słoika. Wystarczy jedna, niepozorna bakteria, żeby na powierzchni ogórków pojawiła się pleśń. Używaj czystych widelców lub silikonowych bądź drewnianych szczypiec. Trzymaj się tych zasad, a ogórki wyjdą za każdym razem.

Wybrane dla Ciebie