PoradyPijesz w trakcie posiłku? Ekspertka wyjaśnia, co się wtedy dzieje z organizmem

Pijesz w trakcie posiłku? Ekspertka wyjaśnia, co się wtedy dzieje z organizmem

Ekspertka wypowiedziała się na temat picia wody podczas jedzenia
Ekspertka wypowiedziała się na temat picia wody podczas jedzenia
Źródło zdjęć: © Adobe Stock, Instagram | drhannastolinska, pressmaster

28.10.2023 11:22, aktual.: 17.01.2024 15:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kwestia picia podczas spożywania posiłków niejednokrotnie staje się tematem zagorzałych debat. Jeśli sam nie wiesz, po której stronie się opowiedzieć, koniecznie przeczytaj ten artykuł do końca. Już za moment wszystko stanie się jasne!

Jedzenie to bardzo ważny element naszego życia, bez którego nie bylibyśmy w stanie normalnie funkcjonować. Z drugiej strony spożywamy posiłki wręcz mechanicznie, nie zastanawiając się za każdym razem, czy robimy to w dobry, czy też zły sposób. Warto jednak od czasu do czasu zatrzymać się na chwilę i zgłębić ten temat

A skoro już tutaj jesteś, to zostań ze mną jeszcze na chwilę. Już za moment dowiesz się, co dzieje się w twoim organizmie, kiedy podczas jedzenia pijesz wodę

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mit czy prawda?

Żyję już na tym świecie od ponad 30. lat i muszę przyznać, że słyszałam różne opinie na temat picia podczas posiłków. Spora część osób wierzy, że pijąc wodę podczas obiadu, zjadamy dużo mniej jedzenia, ponieważ dużo szybciej czujemy sytość. Z drugiej strony nie brakuje też głosów, które wprost wskazują, że nie wierzą w takie teorie. Ich zdaniem to tylko powtarzane frazesy, które nie mają zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. Ba, nie brakuje i opinii, że picie podczas posiłku może wręcz wpływać negatywnie na proces trawienia.

No właśnie, gdzie więc tkwi prawda? Z pomocą przychodzi ekspertka, która dokładnie tłumaczy, co dzieje się z naszym organizmem, kiedy podczas posiłków wprowadzamy do organizmu także płyny. 

A ty pijesz wodę do posiłku?
A ty pijesz wodę do posiłku?© Adobe Stock | Krakenimages.com

Eksperka wyjaśnia

Dr Hanna Stolińska to dietetyk kliniczny. Specjalistka działa prężnie w social mediach, gdzie edukuje Polaków odnośnie zdrowego sposobu odżywiania. Wśród jej cennych rad nie mogło zabraknąć również filmiku, w którym przybliża najważniejsze fakty odnośnie picia wody podczas posiłków. 

"Czy picie wody do posiłku zaburza trawienie? Chociaż płyny rzeczywiście przechodzą przez układ trawienny szybciej niż ciała stałe, nie mają one wpływu na szybkość trawienia pokarmów stałych ani rozrzedzanie kwasu żołądkowego i enzymów trawiennych " - wyjaśnia specjalistka.

Ekspertka zaznaczyła też, że woda może okazać się pomocna przy rozkładaniu dużych kawałków jedzenia. Jednocześnie może pomagać przy ich przemieszczaniu się do żołądka. A co za tym idzie, problem z zaparciami i wzdęciami przestanie być uciążliwą niedogodnością.

"Picie wody do posiłków może również pomóc w przerwie między kęsami, dając ci chwilę na sprawdzenie sygnałów głodu i sytości. Może to zapobiec przejadaniu się, a nawet pomóc w utracie wagi" - kontynuuje specjalistka.

W swoim nagraniu dietetyczka zwróciła również uwagę na fakt, że najlepszym płynem do spożywania posiłków będzie zwykła woda. Jednocześnie dodała, że pijąc mocne alkohole do posiłków, nie tylko utrudniamy pracę układu pokarmowego, ale też zmniejszamy wydzielanie się śliny

Zanim się pożegnamy, koniecznie daj mi znać, czy pijesz wodę podczas spożywania posiłków? A może nie robisz tego w ogóle?

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także