NewsyPróbowała obejść zakaz handlu w niedzielę. Natychmiast została ukarana

Próbowała obejść zakaz handlu w niedzielę. Natychmiast została ukarana

Próbował obejść zakaz handlu w niedzielę. Został ukarany wysokim mandatem - Pyszności; Foto: Canva.com
Próbował obejść zakaz handlu w niedzielę. Został ukarany wysokim mandatem - Pyszności; Foto: Canva.com
Agnieszka

11.10.2022 17:32, aktual.: 11.10.2022 17:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zakaz handlu w niedzielę został wprowadzony w 2018 roku. Przepis ten nie jest najlepszym rozwiązaniem dla wielu sieci handlowych. Niedawno jedna z nich próbowała obejść zakaz. W konsekwencji została ukarana wyjątkowo wysokim mandatem. 

Zakaz handlu w niedzielę

Zakupy - Pyszności; Foto: Canva.com
Zakupy - Pyszności; Foto: Canva.com

Zakaz handlu w niedzielę obowiązuje w Polsce już od paru lat. W ciągu tego czasu niektórym sklepom udawało się go obejść. W konsekwencji wiele sieci handlowych zaczęło świadczyć m.in. usługi pocztowe.

Jednak w tym roku zakaz ten zaostrzono. Niektórzy nadal nie mogą się z tym pogodzić i szukają nowego sposobu, który umożliwiłby im pracę w niedzielę. Należy jednak zaznaczyć, że czasami konsekwencje mogą być opłakane.

Kontrola PIP

Sklep - Pyszności; Foto: Pixabay.com
Sklep - Pyszności; Foto: Pixabay.com

W najnowszym miesięczniku PIP możemy przeczytać, jak jedna ze znanych sieci handlowych próbowała rozszerzyć swoją działalność, zakładając Klub Czytelnika. W ten sposób chciała ominąć zakaz handlu w niedzielę.

Owa placówka po rozszerzeniu przedmiotu działalności - PKD w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki, wypoczynku - i zorganizowaniu Klubu Czytelnika w opisanej formie powoływała się na wyłącznie zawarte w art.6 ust.1 pkt 10 ustawy o ograniczeniu handlu, zgodnie z którym zakaz handlu nie obowiązuje w placówkach handlowych w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku. - czytamy w najnowszym miesięczniku PIP

Podczas kontroli okazało się, że pracodawca zmienił za pomocą aneksów obowiązki pracy 5 z 40 pracowników. W konsekwencji rozszerzył ich zajęcia o m.in. obsługę Klubu Czytelnika.

Okazało się również, że "przeważającą działalnością przedsiębiorcy była sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach z przewagą żywności, napojów oraz wyrobów tytoniowych."

W konsekwencji inspektor pracy wniósł wniosek o ukaranie placówki. Odniósł się on w nim do "powierzania pracownikom wbrew zakazowi wykonywania pracy w handlu oraz czynności związanych z handlem."

W konsekwencji sąd wymierzył obwinionemu karę grzywny w wysokości 1000 zł. Należy jednak zaznaczyć, że wyrok ten nie jest prawomocny.

Zobacz na naszym kanale YouTube jak przygotować domowe paluszki rybne krok po kroku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także