Porady"Schudnij 5 kg w 3 dni". Oto kilka największych mitów dietetycznych

"Schudnij 5 kg w 3 dni". Oto kilka największych mitów dietetycznych

Odchudzanie
Odchudzanie
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
03.01.2024 21:03

Pewnie wszyscy odczuwamy efekty świątecznego obżarstwa i mamy pełne brzuchy. Dopiero teraz wiele osób budzi się z letargu i zastanawia się, jak szybko schudnąć do sylwestra. Czy diety cud działają? Czy można stracić nadprogramowe kilogramy w kilka dni? Obalamy najsłynniejsze mity dietetyczne.

"7 kilogramów w 7 dni", "5 kilogramów w 3 dni" - pewnie nie raz waszym oczom ukazały się takie nagłówki. Wiele osób się nabrało na te clickbaitowe tytuły, bo myślało, że znalazło dietę cud. Rzeczywistość jest jednak okrutna - nie da się w zdrowy sposób schudnąć 5 kilogramów w 3 dni. Ba, jeśli myślicie, ze od razu stracicie tłuszcz, który "wypracowaliście" latami, jesteście w ogromnym błędzie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ile czasu potrzeba, aby schudnąć?

Musimy wiedzieć, że odchudzanie to przede wszystkim proces. Podobnie jest z tyciem. Jego tempo zależy od wielu czynników. Najważniejszymi są: płeć, waga początkowa, wiek, tryb życia, typ sylwetki oraz stan zdrowia. Szybkie przybieranie na wadze może wynikać nie tylko z przekraczania zapotrzebowania kalorycznego, ale i z najróżniejszych schorzeń. Tyciu sprzyja na przykład PCOS, cukrzyca typu drugiego lub niedoczynność tarczycy, a także zespół Cushinga.

Czas trwania odchudzania będzie więc różnił się w zależności od osoby. Jedni nadprogramowe kilogramy zrzucą w dwa tygodnie, inni potrzebują do tego miesiąca. Nie jest ważne tylko, ile jemy. Istotne są też wartości posiłków oraz codzienna aktywność. W odchudzaniu przeszkadza stres oraz słaba jakość snu.

Odchudzanie
Odchudzanie© Pixabay

Mity dietetyczne: czy diety restrykcyjne pomagają schudnąć?

Dieta to nie jest tylko obcinanie kalorii i ograniczanie niektórych produktów. Nie powinna też być traktowana jako etap przejściowy. Zdrowe odżywianie się powinno być procesem na całe życie. Jeśli uznamy dietę za czas wyrzeczeń, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że dopadnie nas efekt jo-jo. Co z tego, że teraz schudniemy, gdy po jakimś czasie kilogramy wrócą?

A co z restrykcynymi dietami? Chyba nie ma gorszego wyboru odżywiania się. Chociaż dzięki nim schudniemy bardzo szybko, to są poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia. Nabawimy się wtedy wielu niedoborów, które potem trzeba leczyć, a nie zawsze jest to łatwe. Takie niedobory sprawiają, że organizm nie radzi sobie nawet z najprostszymi czynnościami. Jakie są tego skutki? W "najlepszym" przypadku będziemy mieć gorszy nastrój, ciągłe bóle głowy, problemy ze snem i koncentracją. Jeśli będziemy dalej w tym trwać, możemy zrobić sobie ogromną krzywdę i tu chodzi nie tylko o zdrowie, ale i o życie. Odchudzanie w taki sposób przynosi tylko szkody, a ostatecznym efektem i tak będzie w wielu przypadkach efekt jo-jo.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także