PoradyDzięki tym trikom uratujesz świąteczny obrus po wigilii. Mamy sposób na każdą plamę

Dzięki tym trikom uratujesz świąteczny obrus po wigilii. Mamy sposób na każdą plamę

Dzięki tym trikom uratujesz świąteczny obrus po wigilii. Mamy sposób na każdą plamę
Pyszności

07.12.2018 13:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W moim rodzinnym domu na świątecznym stole nie może zabraknąć śnieżnobiałego obrusu. Niestety używanie go podczas wspólnego ucztowania, może zakończyć się małą katastrofą w postaci uciążliwych plam.

Na szczęście mam dla Ciebie kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym tego typu zabrudzenia nie będą dłużej problemem.

#1 Barszcz czerwony

Nie wyobrażam sobie Wigilii bez czerwonego barszczu z uszkami. Niestety danie to wiąże się z dużym prawdopodobieństwem plamy na obrusie świątecznym.

Na szczęście istnieje skuteczny trik, dzięki któremu usuniesz tego typu zabrudzenia. Wystarczy obficie posypać plamę zwykłą solą, która powinna wchłonąć barszcz. Zastosuj tę sztuczkę kilka razy i po kłopocie!

#2 Tłusta plama

Obraz

Nasze tradycyjne dania świąteczne są zazwyczaj tłuste, kiedy więc jakaś ich część spadnie na śnieżnobiały obrus, wydawać się może, że nic nie można już z tym zrobić.

Jak się okazuje, w przypadku takich zabrudzeń, dobrze sprawdza się talk. Po pierwsze, świeżą plamę usuwamy od razu przy pomocy nawilżonych ściereczek. Następnie na suche zabrudzenie rozsypujemy talk, który nie tylko wchłonie, ale i zwiąże tłuszcz. Po kilku minutach usuwamy talk z tkaniny.

#3 Czerwone wino

Obraz

Rodzinne spotkania to moment radosnych biesiad, podczas których nie brakuje również alkoholu. W moim rodzinnym domu popularne jest czerwone wino, które niestety nie prezentuje się zbyt dobrze na białym obrusie.

Aby pozbyć się takiej plamy, należy nanieść na nią białe wino. Po chwili osuszamy zabrudzenie i polewamy je jeszcze wodą gazowaną.

#4 Czekolada i karmel

Obraz

Czego nie może zabraknąć na świątecznym stole? Pysznych wypieków z dodatkiem czekolady i karmelu. I jeśli chodzi o zabrudzenia tego typu, najlepiej sprawdzi się tu mieszanka z wody i octu.

Najpierw usuwamy największe zabrudzenie przy pomocy łyżki, tak aby nie rozsmarować plamy jeszcze bardziej. Potem delikatnie usuwamy plamę przy pomocy mieszanki. I na koniec jeszcze raz czyścimy zabrudzenie przy pomocy ciepłej wody.

#5 Kawa

Obraz

Po wspólnej wieczerzy wujek Janusz przez przypadek wylał kawę na świąteczny obrus? To żaden problem ?

Wystarczy, że na powstałej plamie rozprowadzisz sok z cytryny. Następnie spłucz ją letnią wodą. Pamiętaj tylko, że trik ten jest skuteczny na świeżą plamę, dlatego nie zwlekaj i od razu rozpocznij walkę z uciążliwym wrogiem.

#6 Herbata

Obraz

Była kawa, wspomnieć więc należy o herbacie. Podobnie jak wyżej, wystarczy zastosować sok z cytryny i letnią wodę, aby obrus wyglądał jak nowy!

#7 Wosk

Obraz

Podczas świąt na stole nie może zabraknąć również świec, które wprowadzają niesamowity klimat. A skoro o nich już mowa, czas podzielić się sztuczką, dzięki której usuniesz plamy po wosku.

Obrus z taką plamą należy umieścić na kilka godzin w zamrażarce. Minusowa temperatura sprawi, że wosk bardzo szybko stanie się twardy, a co za tym idzie, będzie go można łatwiej usunąć z delikatnej tkaniny.

Daj znać jak Ty radzisz sobie z plamami po świątecznej wieczerzy ?
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także