NewsyLudzie płacą za nie nawet 2 tysiące euro, a właśnie zostały znalezione w Polsce. Gdzie rosną niesamowite grzyby?

Ludzie płacą za nie nawet 2 tysiące euro, a właśnie zostały znalezione w Polsce. Gdzie rosną niesamowite grzyby?

Warte tysiące grzyby rosną w Polsce, gdzie je znaleźć? - Pyszności; Foto: facebook.com/nagrzyby.pl; Canva.com
Warte tysiące grzyby rosną w Polsce, gdzie je znaleźć? - Pyszności; Foto: facebook.com/nagrzyby.pl; Canva.com
Agnieszka
21.08.2022 12:38

Grzyb gąska sosnowa pierwszy raz został znaleziony na terenie Polski w 1921 roku. Po stu latach znowu udało się na niego natrafić w naszym kraju. Ten wyjątkowy okaz rośnie przeważnie we wschodniej Azji. Okazuje się, że jest on wyjątkowo cenny. W związku z tym za jeden kilogram grzybów należy zapłacić nawet kilka tysięcy euro. Gdzie znajdziemy te grzyby?

Wyjątkowo cenne grzyby

Grzyb Matsutake - Pyszności; Foto: Pixabay.com
Grzyb Matsutake - Pyszności; Foto: Pixabay.com

Gąska sosnowa to wyjątkowo cenny grzyb, który możemy znaleźć głównie na terenie krajów azjatyckich takich jak Japonia, czy Chiny. Według portalu ekologia.pl okaz ten odznacza się charakterystycznym miąższem, o mocnym aromacie cynamonu. Poza tym grzyb ma wyraźny słodko - mączysty smak. Owocniki grzybów są wyjątkowo podobne do młodych borowików.

Gąska sosnowa w Polsce

W 2021 roku zauważono owocniki tego grzyba w Gdańsku. Następnie, w sierpniu ubiegłego roku pani Beata Starowicz znalazła je również w gminie Zawoja w Małopolsce. W tym roku kobiecie po raz kolejny udało się natrafić na ten wyjątkowo cenny okaz.

Gdy w ubiegłym roku rozpoznałem te grzyby jako gąski sosnowe, początkowo wzbudziło to dużo wątpliwości... Jednak miałem rację na 100 proc. ta gąska - powiedział "Gazecie Wyborczej" znany grzyboznawca Wiesław Kamiński.

Właściwości gąski sosnowej

Grzyb gąska sosnowa - Pyszności; Foto: Canva.com
Grzyb gąska sosnowa - Pyszności; Foto: Canva.com

Gąska sosnowa, znana również pod nazwą Matsutake jest uznawana za japoński przysmak. Grzyb ten często stanowi pyszny składnik wielu zup oraz potraw z ryżem. Oprócz walorów smakowych grzyb ten odznacza się również wspaniałymi walorami zdrowotnymi. Gąska sosnowa wpływa pozytywnie na odporność naszego organizmu oraz wykazuje działanie przeciwnowotworowe.

Według portalu ekologia.pl gąska sosnowa wręczana jest w Japonii jako prezent na specjalne okazje np. ślub.

W Japonii owocniki gąski sosnowej bywają wręczane na specjalne okazje typu ślub lub awans w pracy. Cena jednego kilograma g. sosnowych mocno zależy od pory roku i od pochodzenia danej partii towaru. Najwyżej ceni się owocniki zebrane w samej Japonii, płacąc po 2 tys. euro za kg. Gąska sosnowa z importu bywa znacznie tańsze, nawet tylko około 90 dolarów za 1kg. - możemy przeczytać na portalu ekologia.pl

Zobacz na naszym kanale YouTube jak przygotować genialne grzyby w trzech odsłonach krok po kroku.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także