Wędlinę w lodówce przechowuj tylko w ten sposób. Nie zrobi się obślizgła
Jeśli chcesz, aby wędliny przechowywane w twojej lodówce pozostały świeże przez dłuższy czas, warto zastosować się do kilku prostych, ale skutecznych wskazówek. Dzięki nim nie tylko unikniesz marnowania jedzenia, ale także zapewnisz sobie smaczne i zdrowe posiłki.
14.11.2023 13:50
Nawet najbardziej apetyczna szynka, którą kupiliśmy w sklepie, może szybko stracić swoje walory smakowe, jeśli nie przechowujemy jej w odpowiedni sposób. Nieodpowiednie warunki przechowywania mogą prowadzić do pojawienia się na wędlinie śliskiego nalotu i utraty jej naturalnego koloru, co sprawia, że natychmiast tracimy na nią apetyt. Niestety, wiele osób popełnia błąd przechowując szynki w plastikowych woreczkach, co przyspiesza proces ich psucia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak prawidłowo przechowywać wędlinę?
Jeśli chcesz uniknąć marnowania żywności i zachować świeżość wędlin na dłuższy czas, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad. Przede wszystkim, jeśli nie lubisz często chodzić do sklepu i wolisz robić rzadsze, ale większe zakupy, powinieneś raczej wybierać suche kiełbasy, kabanosy, salami i szynki długo dojrzewające. Te rodzaje wędlin mogą spędzić więcej czasu w lodówce bez utraty świeżości. Wędliny w naturalnej osłonce mają krótszą datę przydatności do spożycia i powinny być przechowywane w temperaturze od 2 do 7°C.
Pod żadnym pozorem nie powinieneś zostawiać zakupionych wędlin w plastikowych woreczkach. Zamiast tego, przygotuj szklany pojemnik (szkło nie chłonie zapachów) i arkusze papieru do pieczenia, które pokroisz na mniejsze części. Na dno pojemnika wyłóż część papieru, następnie szynkę, ponownie papier i kolejne porcje wędlin. Ważne jest, aby wędliny miały dostęp do powietrza, aby mogły wyschnąć, a nie stać się obślizgłe. Dlatego też pojemnik przykrywamy pokrywką, ale nie zamykamy go szczelnie. Teraz wystarczy włożyć go na środkową półkę lodówki. Dzięki temu nasza wędlina będzie dłużej świeża.
Pamiętaj też, że najlepszym rozwiązaniem jest kupowanie mniejszej ilości szynki, dzięki czemu nie zepsuje się i nie będziesz musiał jej wyrzucać. Jeśli to możliwe, postaraj się wybierać wędlinę w kawałku, a nie w plasterkach. W tej formie dłużej zachowa swoją świeżość.
Jak rozpoznać, czy szynka nie jest świeża?
Jak jednak rozpoznać, że szynka, którą przechowujemy, nie jest już świeża? Kiedy produkt zbliża się do zepsucia, zazwyczaj zmienia kolor na bardziej siny lub zielonkawy. Na jego powierzchni może pojawić się tłusty i lepki nalot. Jeśli szynka zaczyna się psuć, może zacząć wydzielać charakterystyczny amoniakalny zapach. Jest to sygnał, że w mięsie zachodzą zaawansowane procesy chemiczne, które mogą prowadzić do powstawania toksyn. W takim przypadku szynka nie jest już bezpieczna do spożycia.