PoradyZamiast parzyć jak herbatę, zrób koktajl. Relaksuje i poprawia nastrój

Zamiast parzyć jak herbatę, zrób koktajl. Relaksuje i poprawia nastrój

Przygotuj koktajl na bazie rumianku
Przygotuj koktajl na bazie rumianku
Źródło zdjęć: © Canva | Charlotte May

11.05.2024 18:23, aktual.: 12.05.2024 08:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rumianek jest wszechstronną rośliną leczniczą, która może przynieść ulgę w wielu dolegliwościach, od problemów trawiennych po stres i bezsenność. Jego naturalne właściwości sprawiają, że jest cennym elementem domowej apteczki. Chcąc skorzystać z pełni jego mocy, zamiast parzyć herbatę, przygotuj rumiankowy koktajl.

Rumianek to doskonale znane remedium na stres. Herbatka rumiankowa należy do jednej z najpopularniejszych i nie ma się czemu dziwić. Co warte podkreślenia, świeże kwiaty rumianku są jadalne, a więc można przygotować na ich bazie drogocenny napój.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rumianek na stres i poprawę nastroju

Rumianek jest często stosowany jako środek łagodzący dolegliwości żołądkowe. Zawarte w nim związki, takie jak bisabolol i matrycyna, działają przeciwzapalnie i przeciwskurczowo, co może pomóc w łagodzeniu skurczów mięśniowych i dyskomfortu w obrębie przewodu pokarmowego. Spożywanie rumianku zalecane jest przy problemach takich jak wzdęcia, niestrawność czy zapalenie błony śluzowej żołądka.

Rumianek jednak przede wszystkim znany jest jako babcine remedium na stres. Działa odprężająco, uspokajająco, pomaga zmniejszyć napięcie nerwowe i ułatwia zasypianie. Apigenina, jeden z głównych składników aktywnych rumianku, wiąże się z receptorami GABA w mózgu, co może przyczyniać się do uczucia relaksu i spokoju.

Chociaż rumianek jest zazwyczaj bezpieczny dla większości osób, istnieją pewne przeciwwskazania. Osoby uczulone na rośliny z rodziny astrowatych, takie jak aksamitki czy nagietki mogą doświadczyć reakcji alergicznej. Zawsze zaleca się konsultację z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania rumianku, szczególnie w przypadku kobiet w ciąży, karmiących piersią oraz osób przyjmujących leki przeciwzakrzepowe.

Rumianek to babcine remedium na stres
Rumianek to babcine remedium na stres© Pixabay

Koktajl rumiankowy na stres. Przepis

Moc koktajlu tkwi w tym, że zjada się cały kwiat rumianku, a nie tylko napar przygotowany na jego bazie. Taki napój najlepiej przygotować ze świeżych kwiatów rumianku. Dziko rośnie on na polach, przydrożach i łąkach, a kwitnie od maja do lipca, więc teraz jest najlepszy czas na zbiór drogocennych kwiatów. Koktajl rumiankowy przygotujesz też z kwiatów suszonych. Ważne, aby były to całe główki kwiatowe, a nie okruchy rumianku.

Spokojnie, rumiankowy koktajl to mieszanina zioła z owocami. Najprostszy przepis przewiduje połączenie trzech bananów z osioma świeżymi lub suszonymi kwiatami rumianku i połową szklanką wody. Całość należy zblendować na gładką masę i spożywać w razie potrzeby. Co istotne, koktajl można przygotować według własnych upodobań smakowych, ale nie należy łączyć rumianku z przetworami nabiałowymi, gdyż przetwory mleczne mogą hamować działanie flawonoidów obecnych w rumianku.

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także