Zamiast podać do kotleta, przygotowuję z nich pyszną zupę. Tego kremu nie może zabraknąć w twojej kuchni
Ziemniak to jedno z podstawowych warzyw w diecie Polaków, ale najczęściej jemy go jako dodatek do obiadu, jako placki, frytki, czy puree. To wszystko brzmi przepysznie, ale z ziemniaka można przygotować wiele innych pyszności – takich jak ten krem.
W mojej spiżarce nigdy nie brakuje ziemniaków, dlatego chętnie przygotowuję z nich coś więcej niż tylko dodatek do obiadu. Pod postacią gładkiego, doprawionego kremu smakują doskonale, szczególnie jeśli dla podbicia smaku dorzucimy do nich kilka składników. Ta zupa to mój as w rękawie i przygotowuję go zawsze, gdy zależy mi na czymś specjalnym, a równocześnie niewymagającym ani długiego stania w kuchni, ani skomplikowanych składników.
Pieczone ziemniaki w wersji premium. Metoda hasselback nigdy nie zawodzi
Krem z pieczonych ziemniaków
Ogromną zaletą tej zupy jest prostota. Głównym składnikiem są ziemniaki, do których dodaję dodatkowo cebulę, czosnek oraz pora, chociaż świetnie sprawdzi się również seler czy pietruszka. Uważajmy jednak, aby nie przytłoczyć smaku ziemniaka, ponieważ to on ma wybijać się na pierwszy plan.
Warzywa obtaczamy w słodkiej papryce z oliwą i wkładamy do piekarnika, co jest tu absolutnie kluczowe – podczas pieczenia wydobywa się z nich więcej smaku i to dzięki temu zupa wychodzi tak aromatyczna. Po upieczeniu zalewamy bulionem, blendujemy na gładki krem i doprawiamy pieprzem, solą oraz gałką muszkatołową. Zupa gotowa! Najlepiej smakuje wzbogacona o chrupkie dodatki, na przykład podprażone pestki dyni lub grzanki, oraz świeże zioła.
Przepis na krem z pieczonych ziemniaków
Składniki:
- 1 l bulionu warzywnego,
- 600 g ziemniaków,
- 1 cebula średnia,
- biała część pora,
- 2 ząbki czosnku,
- 2 łyżki oliwy z oliwek,
- 1 łyżeczka słodkiej papryki mielonej,
- szczypta gałki muszkatołowej,
- szczypta soli,
- szczypta świeżo zmielonego pieprzu.
Sposób przygotowania:
- Obierz ziemniaki i pokrój je w równą kostkę, obierz cebulę i pokrój w podobnej wielkości kostkę, umyj por i pokrój tylko białą część w plasterki, czosnek obierz i bardzo drobno posiekaj.
- Włóż wszystkie warzywa do naczynia żaroodpornego, skrop oliwą z oliwek, posyp słodką papryką i dokładnie wymieszaj, aby wszystkie warzywa były równomiernie obtoczone.
- Wstaw do piekarnika nagrzanego do 200 stopni Celsjusza i piecz przez 20 minut.
- W połowie czasu pieczenia przemieszaj warzywa szpatułką.
- Po upieczeniu przełóż warzywa do dużego garnka, wlej bulion warzywny i zagotuj na średnim ogniu, dopraw szczyptą gałki muszkatołowej, soli i czarnego pieprzu.
- Wymieszaj dokładnie i gotuj całość 5 minut, następnie zmiksuj zupę na gładki krem. Gotowe!