Zjedz wszystko albo od razu wyrzuć. Odgrzewanie tych produktów może być bardzo szkodliwe
W wielu domach funkcjonuje coś takiego, jak obiad na dwa lub trzy dni. Zazwyczaj jest to zupa, którą następnego dnia odgrzewamy. Czy jednak odgrzewanie jedzenia to taki dobry pomysł? Okazuje się, że nie do końca, bo są produkty, których nie powinniśmy poddawać ponownej obróbce termicznej.
01.08.2023 16:16
Odgrzewanie jedzenia nie jest dobre. Możemy nabawić się różnych dolegliwości
Wydaje nam się, że po ponownym odgrzaniu nic nam nie będzie. Często też nie zauważamy żadnych objawów, a ból brzucha i lekkie mdłości ignorujemy. Powiedzmy to sobie raz na zawsze: odgrzewanie jedzenia nie jest zdrowe. Zwłaszcza jeśli mówimy o daniach, które leżały kilka dni w lodówce lub stały kilka godzin na blacie. Możemy nabawić się poważnych dolegliwości żołądkowo-jelitowych.
Statystyki pokazują, że rocznie milion mieszkańców Wielkiej Brytanii zmaga się z zatruciami. Co ciekawe, przyczyną większości tych dolegliwości jest domowe jedzenie. Dlatego też powinniśmy wiedzieć, czego pod żadnym pozorem nie można odgrzewać.
Szpinak, buraczki, seler naciowy, rzepa
Wszystkie te warzywa są bogate w azotany. Składniki te pod wpływem kontaktu z tlenem zamieniają się w azotyny. Te przekształcają się w nitrozoaminy, które są szkodliwe dla naszego zdrowia i mogą nawet wywołać raka. Ponadto utrudniają czerwonym krwinkom wiązanie tlenu, co sprawia, ze ich poziom gwałtownie wzrasta i dochodzi do nadkrwistości.
Ziemniaki
Jeśli zostawimy ugotowane kartofle na dłuższy czas w temperaturze pokojowej, możemy pożałować. Rozwinie się na nich bowiem bakteria Clostridium botulinum. Istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że zarazimy się jadem kiełbasianym, dlatego takie ziemniaki nie nadają się już do odgrzewania. Objawy nie są zbyt przyjemne, oprócz dolegliwości żołądkowych pojawiają się problemy z widzeniem i mówieniem.
Grzyby
Świeże grzyby powinniśmy zjeść od razu po przygotowaniu. Kiedy je ponownie podgrzejemy, nie dostarczymy sobie praktycznie żadnych składników odżywczych. Dodatkowo wytworzą się szkodliwe związki chemiczne.
Ryż
W tym przypadku możemy nabawić się nudności i niestrawności przez bakterię Bacillus cereus. Lepiej więc nie podgrzewać ryżu, który wcześniej stał długo na kuchence i go nie jeść.
Przetworzone mięso
Odgrzewanie jedzenia powoduje utlenianie się cholesterolu, co prowadzi do najróżniejszych chorób układu krążenia.
Kurczak
Tutaj trzeba spełnić jeden warunek. Mięso musi osiągnąć temperaturę 80 stopni Celsjusza, by niebezpieczne bakterie zniknęły. Jeśli masz zamiar kurczaka tylko lekko podgrzać, lepiej nie jeść do wcale.