Porady9 miejsc w kuchni, o których zapominamy podczas sprzątania. Czai się w nich chorobotwórcza pleśń

9 miejsc w kuchni, o których zapominamy podczas sprzątania. Czai się w nich chorobotwórcza pleśń

9 miejsc w kuchni, o których zapominamy podczas sprzątania. Czai się w nich chorobotwórcza pleśń
Ewa
19.09.2020 11:58

Kuchnia skrywa wiele zakamarków. Sprawdź, gdzie wyjątkowo łatwo może rozwinąć się pleśń i zadbaj o czystość.

#1 Kuchenna gąbka

Wilgoć i resztki jedzenia stanowią fantastyczną pożywkę dla grzybów i bakterii. Pamiętaj o regularnej wymianie. A jak łatwo ją zdezynfekować? Sprawdź tutaj

Obraz

#2 Półka na warzywa

Dojrzałe warzywa i wilgoć z lodówki: istny raj dla pleśni. Wyciągając pojedyncze produktu łatwo możesz zapomnieć o sprawdzeniu tego, co kryje się na dnie. Pamiętaj, żeby co kilka tygodni wyciągnąć szuflady i dokładnie wyczyścić ich wnętrze oraz miejsce, w którym się znajdują.

#3 Ociekacz pod lodówką

Niektóre lodówki posiadają zdradliwą szparę lub ociekacz pod sobą, do której bardzo łatwo wpadają resztki jedzenia i rozlana woda. Podczas sprzątania zdarza się jednak zapomnieć o dokładnym wysprzątaniu przestrzeni pod lodówką. Warto jednak czasem sobie o tym przypomnieć :)

#4 Zmywarka

Jak już wiesz, tam gdzie jest woda-tam jest wilgoć. A tam gdzie jest wilgoć- są i grzyby. Chociaż zmywarka sama zajmuje się myciem i dezynfekcją naczyń to jej samej trzeba z tym pomóc. A jak? Wystarczy, że po skończonym cyklu uchylisz drzwiczki tak, aby para miała mniejszą szansę na skraplanie i osadzanie się.

Dishwasher, open and loaded with dishes in the kitchen, after washing.
Dishwasher, open and loaded with dishes in the kitchen, after washing.

#5 Kuchenny blender

Każde miejsce, które ma do czynienia z płynami, staje się automatyczne podatne na rozwój grzybów i bakterii. Aby zapobiec serwowaniu koktajli z pleśnią- pozwól całkowicie wyschnąć blenderowi po myciu, zanim założysz na niego pokrywkę i odłożysz do szafki.

#6 Mikrofalówka

Mogłoby się wydawać, że mikrofalówka jest miejscem, w którym pleśń nie ma prawa zagościć. Wręcz przeciwnie: niedomyte zacieki w środku mogą być świetnym miejscem do rozwoju dla mikroorganizmów. Na szczęście czyszczenie mikrofali jest bardzo proste. W tym artykule zdradzamy jak to zrobić.

#7 Ekspres do kawy

Poranna kawa z dodatkiem pleśni? Nie, dziękuję.
Jeśli nie chcesz dostaćnapoju z "niespodzianką" pamiętaj o regularnym czyszczeniu ekspresu. Nie zapomnij o rurce do mleka!

#8 Zlew pełen naczyń

Zlew wypełniony naczyniami nie wygląda zbyt dobrze. Każdemu z nas pewnie zdarzyło się zbudować niezłą wieżyczkę z naczyń, które "później umyję". Motywacją do zmywania może być to, że lepiej jest je umyć, niż wyrzucić zapleśniały garnek i kupić nowy.

#9 Wilgotne ścierki

Uważaj, gdzie zostawiasz mokre ścierki. Zapomniane, mogą stać się istnym placem zabaw dla pleśni. Bez względu na to, czy wieszasz je na uchwycie piekarnika, czy na wieszaczku: pamiętaj, żeby je regularnie prać i suszyć.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także