Babcia piła ten napój codziennie. Miała piękną cerę i nie chorowała
W kuchni naszych mam i babć nie brakowało nigdy prozdrowotnych rozwiązań, które czerpały swoją moc z natury. Warto wrócić do korzeni i zainspirować się smakami sprzed lat, które korzystnie wpłyną na zdrowie.
21.09.2023 14:57
Tradycyjna kuchnia polska obfituje w zdrowe produkty, które wykorzystywane są w medycynie naturalnej. O dobroczynnym wpływie miodu na odporność oraz kiszonek na zdrowe jelita powszechnie wiadomo, a po kefir sięga coraz więcej Polaków. Od zapomnienia ocalić należy jeszcze inny napój, który zostaje nieco w cieniu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Serwatka- na co pomaga?
Serwatka to ciecz, która zostaje po produkcji domowego sera, najczęściej z mleka krowiego.
W zależności od rodzaju produktu, który produkujemy, można wyróżnić dwa rodzaje serwatki: słodką, która powstaje podczas produkcji twarogu, oraz kwaśną, która powstaje podczas wytwarzania różnych rodzajów serów.
Serwatka pozyskiwana z mleka jest bogatym źródłem łatwo przyswajalnego wapnia, fosforu oraz witamin z grupy B. Zawiera również laktozę i kwas mlekowy, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie jelit. Ponadto obecność bioaktywnych białek sprawia, że serwatka ma doskonałe właściwości zdrowotne. Pomaga w procesie odchudzania oraz wykazuje działanie przeciwnowotworowe, antyoksydacyjne i przeciwdrobnoustrojowe.
Naturalny sposób na zdrową cerę
Wysoka zwartość białka w serwatce sprzyja procesowi tworzenia mięśni, a obecność aminokwasów, takich jak walina, leucyna i izoleucyna, odgrywa kluczową rolę w rozbudowie masy mięśniowej. Wpływają one również na kondycję naszej skóry. Białka serwatkowe mają również zdolność do zatrzymywania wody oraz posiadają właściwości żelujące i emulgacyjne, dzięki czemu świetnie nawilżają skórę. Badania wykazały, że pomagają również w łagodzeniu stanów zapalnych.
Białka serwatkowe to prawdziwa bomba zdrowia. Specjaliści zauważyli, że korzystny wpływ na proces leczenia różnych chorób, w tym nowotworów, zapalenia wątroby typu B, osteoporozy, chorób układu krążenia, a nawet HIV. Laktoferyna, obecna w tych białkach, posiada właściwości przeciwutleniające oraz jest zdolna stymulować reakcje układu immunologicznego.
Nie da się ukryć, że nasze babcie wiedziały, co dobre. Medycyna ludowa może pomóc w zapobieganiu chorobom lub łagodzić objawy. Warto wdrożyć prozdrowotne produkty do swojej codziennej diety.