PoradyPołącz z kefirem. Dietetyk gwarantuje, że nie tylko jelita będą działały jak w zegarku

Połącz z kefirem. Dietetyk gwarantuje, że nie tylko jelita będą działały jak w zegarku

Dietetyk zdradza, z czym łączyć kefir - Pyszności; foto: Canva, YouTube
Dietetyk zdradza, z czym łączyć kefir - Pyszności; foto: Canva, YouTube
07.08.2023 11:56

Kefir jest produktem, o którym mówi się wiele dobrego. Tę opinię podziela popularny dietetyk. Specjalista wyjaśnił, na czym polega fenomen mlecznego napoju i doradził, z czym najlepiej go łączyć. 

Dlaczego każda osoba, której zależy na prawidłowym funkcjonowaniu jelit, zawsze powinna mieć w domu kefir? To zagadnienie w swoim nagraniu na YouTube poruszył doktor Bartek Kulczyński, którego cenne porady dietetyczne cieszą się w internecie ogromną popularnością. Fachowiec rozłożył mleczny napój na czynniki pierwsze i wyjaśnił, jak wpływa na kondycję ludzkiego organizmu. A jeśli sam kefir nie jest dla ciebie zbyt smaczny, to nawet dobrze się składa, bo dr Kulczyński doradził również to, z czym najlepiej go łączyć.

Kefir to niezwykle zdrowy napój - Pyszności; foto: Canva
Kefir to niezwykle zdrowy napój - Pyszności; foto: Canva

Dlaczego warto pić kefir?

Jak wyjaśnił dr Kulczyński, fermentowane produkty mleczne typu kefir, maślanka czy jogurt naturalny są najbardziej znane z zawartości dobroczynnych bakterii, które doskonale wpływają na ludzkie jelita. To im zawdzięczamy regulowanie pracy tego ważnego narządu i pomoc w walce z zaparciami. To nie są obietnice bez pokrycia: specjalista wyróżnił w swoim nagraniu badanie naukowe, które tego dowodzi.

Takim samym działaniem charakteryzuje się inulina — naturalny prebiotyk, polisacharyd, który stymuluje wzrost mikroflory jelit, a co za tym idzie, eliminuje problem zaparć i korzystnie wpływa na odporność organizmu. To właśnie z inuliną (którą można kupić w postaci proszku) dr Kulczyński poleca łączyć kefir. Ale nie tylko — są też inne opcje.

Z czym jeszcze łączyć kefir?

Kolejnym produktem, który specjalista poleca jako "partnera" dla kefiru, jest dobrej jakości kakao. Taki duet ma przynieść korzyści nie tylko jelitom, ale również... zdrowiu psychicznemu. Czemu? Według najnowszych badań cytowanych przez dr. Kulczyńskiego, fermentowane napoje mleczne zmniejszają ryzyko wystąpienia depresji o 11 proc. Drugie badanie wykazało, że regularne spożywanie kakao zmniejsza takie ryzyko aż o... 70 proc. Już rozumiesz, skąd to połączenie?

Kefir warto łączyć też z kiwi - Pyszności; foto: Canva
Kefir warto łączyć też z kiwi - Pyszności; foto: Canva

Dietetyk przekonuje, że kefir warto też mieszać z kiwi. Ten duet nie tylko sprawi, że jelita będą działały jak w zegarku, ale również będzie ci się lepiej spało. Skąd taka teza? Oba te produkty sprawiają, że sen staje się bardziej regenerujący. Za tym działaniem stoi tryptofan i aktynidyna. Wniosek? Zmiksuj kefir z kiwi, a twój sen stanie się jak z bajki! A jeśli chcesz przeczytać więcej na temat wpływu kiwi na sen, to koniecznie zajrzyj jeszcze do tego naszego artykułu. 

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także