PoradyBiszkopt wyjdzie puszysty jak gąbeczka i nie opadnie. Kluczowe są dwie rzeczy

Biszkopt wyjdzie puszysty jak gąbeczka i nie opadnie. Kluczowe są dwie rzeczy

A gdyby tak biszkopt za każdym razem wychodził tak ładny, jak z kolorowych kulinarnych magazynów? To nie kwestia szczęścia, a praktyka i znajomość podstawowych zasad.

Biszkopt wyjdzie idealny, jeśli zastosujesz te zasady
Biszkopt wyjdzie idealny, jeśli zastosujesz te zasady
Źródło zdjęć: © Canva | Gabriel Dario Perrone

27.09.2024 | aktual.: 27.09.2024 13:33

Równy i pięknie wyrośnięty biszkopt, bez zapadniętego środka, to niemalże wizytówka każdego domorosłego szefa kuchni. Przygotowanie takiego ciasta może wydawać się bardzo proste, jednakże bardzo łatwo popełnić błąd. Chcąc móc pochwalić się idealnym biszkoptem, należy zwrócić uwagę na dwie kwestie. To odpowiednie napowietrzenie masy i studzenie biszkoptu w określonych warunkach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co zrobić, żeby biszkopt był puszysty?

Chcąc uzyskać puszysty biszkopt, należy pamiętać o odpowiednim napowietrzeniu masy. Jednak chcąc to osiągnąć, trzeba zwracać uwagę na szczegóły. Takim szczegółem jest wcześniejsze przygotowanie składników. Dlaczego? Po pierwsze - powinny być w temperaturze pokojowej, a po drugie - ubite jajka nie mogą czekać, aż znajdziesz mąkę i ją przesiejesz. Wszystko powinno być gotowe do użycia.

Masę do biszkoptu można przygotować na zimno lub na ciepło. W tym pierwszym przypadku do ubijanej piany z białek dodajemy cukier, a następnie pozostałe składniki. W metodzie na ciepło jajka uciera się z cukrem nad parą wodną, a po tym dodaje całą resztę. Tak czy inaczej należy zadbać o to, by masę dobrze napowietrzyć. Co to znaczy?

Dzięki wtłoczeniu w masę dużej ilości powietrza nasz biszkopt pięknie urośnie. Kwestia więc leży w dobrze ubitych białkach (tutaj przeczytasz, jak zrobić to poprawnie), a także w tym, jak dodamy do piany resztę składników. Robimy to stopniowo, by nie obciążyć masy. Suche składniki w masie powinny wylądować na końcu i należy je wmieszać szpatułką. Nie powinno to trwać zbyt długo, by piana nie opadła.

Co zrobić, żeby biszkopt był puszysty i nie opał?
Co zrobić, żeby biszkopt był puszysty i nie opał? © Canva | yipengge

Jak upiec biszkopt, żeby nie opadł?

Zanim wylejesz masę do formy, wcześniej dobrze ją przygotuj. Nie każdy wie, że formę do biszkoptu należy wyłożyć papierem wyłącznie na dnie. Boków nie powinno się ani przykrywać papierem do pieczenia, ani smarować tłuszczem. Dzięki temu rosnące ciasto będzie mogło "wspinać się" po nich, tym samym boki nie zapadną się, a środek nie wybrzuszy.

Formę z ciastem włóż do razu do nagrzanego piekarnika. Pamiętaj, by nie otwierać piekarnika podczas pieczenia. Kiedy minie określony czas pieczenia, wtedy możesz uchylić drzwiczki, by sprawdzić patyczkiem, czy ciasto rzeczywiście się upiekło. Jeśli nie jest gotowe, wydłuż czas pieczenia.

Gotowy biszkopt wyjmujemy od razu z piekarnika. Ciasta nie należy w nim zostawiać, gdyż po prostu może nadmiernie się wysuszyć. Biszkopt należy studzić w formie - jeśli za wcześniej wyjmiesz z niej ciasto, środek może się zapaść. Chcąc uzyskać równy biszkopt, po upieczeniu możesz upuścić go z na blat z niewielkiej wysokości lub, kiedy nieco opadnie, odwrócić na góry dnem (razem z blachą) i studzić na kratce.

Wybrane dla Ciebie