NewsyCzy w najbliższą niedzielę zrobisz zakupy? Sprawdź, zanim wyruszysz do sklepu

Czy w najbliższą niedzielę zrobisz zakupy? Sprawdź, zanim wyruszysz do sklepu

Niedziela handlowa - Pyszności; Foto Canva.com
Niedziela handlowa - Pyszności; Foto Canva.com

02.06.2023 19:06, aktual.: 03.06.2023 03:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy niedziela 4 czerwca 2023 to dzień, w którym wypada niedziela handlowa? Sprawdź szczegóły i zaplanuj swoje zakupy. Dowiedz się i już dziś uzupełnij kalendarz niedziel handlowych.

W roku 2023 wypada tylko 7 niedziel handlowych. Pozostałe niedziele to czas, w którym większość sklepów, z pewnymi wyjątkami, pozostaje zamknięta, przez co większe zakupy wydają się niemożliwe. Dobrze jest odpowiednio wcześniej zapoznać się z kalendarzem niedziel handlowych, by uniknąć rozczarowania. Czy zatem dzień 4 czerwca to niedziela handlowa, czy niehandlowa?

Zakaz handlu w niedziele i święta - na czym polega?

Od roku 2018 w Polsce obowiązuje zakaz handlu w niedzielę i święta. Według ustawy, osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę nie mogą pracować w placówkach handlowych w te dni. Jednakże zakaz ten nie dotyczy przedsiębiorców prowadzących handel osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek. Warto zaznaczyć, że istnieją pewne placówki zwolnione z zakazu, takie jak stacje paliw, kina, restauracje i cukiernie.

Niedziela handlowa - Pyszności; Foto Canva.com
Niedziela handlowa - Pyszności; Foto Canva.com

Działalność handlowa w tych miejscach jest dozwolona w niedziele i święta. W przypadku naruszenia zakazu handlu, ustawodawca przewiduje sankcje. Firma może zostać ukarana grzywną, a w przypadku wielokrotnego łamania zakazu, mogą być wymierzone kary ograniczenia wolności. Wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę i święta miało na celu zapewnienie pracownikom odpoczynku, a także umożliwienie spędzania czasu z rodziną i bliskimi.

Niedziela handlowa czy niehandlowa - poznaj kalendarz niedziel, w których zrobisz zakupy

Tak, jak to zostało wspomniane na samym początku, w roku 2023 wypada tylko i wyłącznie 7 niedziel handlowych. Pozostałe terminy to niedziele niehandlowe, więc zrobienie w te dni większych zakupów czy wizyta w ulubionej galerii jest niemożliwa.

Zakupy spożywcze- - Pyszności, źródło Adobe Stock
Zakupy spożywcze- - Pyszności, źródło Adobe Stock

Kiedy wypada niedziela handlowa? Oto kalendarz dni, w których możesz zrobić zakupy w niedzielę:

  • 29 stycznia 2023,
  • 2 kwietnia 2023,
  • 30 kwietnia 2023,
  • 25 czerwca 2023,
  • 27 sierpnia 2023,
  • 17 grudnia 2023,
  • 24 grudnia 2023 (sklepy będą otwarte tylko do godziny 14:00).

Czy 4 czerwca 2023 to niedziela handlowa?

Jeśli dalej zastanawiasz się nad tym, czy dzień 4 czerwca to niedziela handlowa, to spieszymy z wyjaśnieniem. W tym dniu wypada niedziela niehandlowa, ale kolejna okazja do zaplanowania zakupów w niedzielę, już całkiem niedługo, bo w dniu 25 czerwca 2023. Sklepy i galerie pozostaną zamknięte. Jednak, są pewne odstępstwa od tego zakazu. Będziesz mógł wybrać się np. do osiedlowego sklepu, w którym obsługę w tym dniu będzie pełnił właściciel lub jego rodzina.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także