Dodaj do brzoskwiń czarny bez i zamknij w słoiku. Podziękujesz zimą
Przygotowanie kompotu to najlepszy sposób na zachowanie smaku brzoskwiń. W mojej kuchni dodaję do niego również czarny bez, aby smakował jeszcze lepiej i dodatkowo był zdrowszy.
28.09.2023 10:22
Kompot to w kuchni polskiej nieodzowny dodatek do obiadu. Moja babcia w swoje piwniczce ma ich cały regał i wyciąga jeden ze słoików za każdym razem, gdy wpadam do niej na obiad. To właśnie ona pokazała mi, jak zrobić kompot z brzoskwini inni niż zwykle. Sekretem jest dodatek syropu z czarnego bzu, który nie tylko podkręca smak, ale też sprawia, że kompot jest jeszcze zdrowszy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Skąd wziął się kompot?
Chociaż mogłoby się wydawać, że kompot to wybitnie polski wynalazek, to niektóre źródła podają, że wywodzi się z Bliskiego Wschodu, skąd dotarł do nas kilkaset lat temu. W Imperium Bizantyjskim kompot traktowany był jako deser, nie jako napitek do jedzenia.
W Polsce kompot był prawdziwym symbolem PRLu. Napojów na sklepowych półkach po prostu nie było, więc zaradne gospodynie wykorzystywały ogródkowe i działkowe dary, zamieniając je w słodki napój do obiadu. Kompot pojawiał się nie tylko w domach, ale również w barach mlecznych czy też na szkolnych i pracowniczych stołówkach. Wiele osób mówi, że żaden butelkowany napój nie może równać się ze słoikiem domowego kompotu. I ja się z tym zgadzam, więc w ślad po mojej babci i mamie przygotowuję latem i jesienią słoiki z pysznym kompotem.
Kompot brzoskwiniowy z bzem
Składniki:
- 1 kg brzoskwiń,
- 2 łyżki syropu z kwiatów czarnego bzu,
- 2 łyżki soku z cytryny,
- 2 łyżki cukru,
- 500 ml wody.
Sposób przygotowania:
- Brzoskwinie dokładnie myję, obieram i kroję w kawałki, usuwając oczywiście znajdującą się w środku pestkę.
- Przekładam owoce do garnka, dodaję syrop z czarnego bzu, cukier, oraz sok z cytryny. Zalewam całość wodą i gotuję na wolnym ogniu przez 5 minut.
- Przekładam zawartość garnka do czystych, wyparzonych słoików. Owoce powinny być całkowicie zanurzone.
- Wstawiam słoiki do garnka wyłożonego czystą ściereczką. Wlewam wodę do 2/3 wysokości i pasteryzuję słoiki przez 25-30 minut.
- Odstawiam do wystygnięcia. Przechowuję w suchym i chłodnym miejscu.