NewsyJest w każdej lodówce. Większość zupełnie nie zdaje sobie sprawy, do czego służy

Jest w każdej lodówce. Większość zupełnie nie zdaje sobie sprawy, do czego służy

Pyszności - Fot. Źródło własne
Pyszności - Fot. Źródło własne
26.04.2023 08:46

Lodówka posiada pewien tajemniczy, przez wielu dostrzegany - niewielki otwór, który ma ogromne znaczenie dla jej prawidłowego działania. Dziurka znajduje się na tylnej ścianie urządzenia, często wetknięty jest w nią przedmiot, przypominający zawleczkę. Do czego służy? 

Zbierający się w lodówce brud, resztki jedzenia czy fragmenty opakowań są nie tylko nieestetyczne i niehigieniczne. Niedbanie o czystość sprzętu może doprowadzić do np. zbierania się wody na dnie urządzenia, a finalnie - poważnych usterek. Porządki w lodówce rozpocznij od zweryfikowania, czy niewielka dziurka, znajdująca się na jej tylnej ścianie, nie jest zatkana.

Do czego służy mała dziurka na ścianie lodówki?

Wewnątrz lodówki, na tylnej ścianie urządzenia znajduje się niewielka dziurka. Wielu z was mogło nawet nie zwrócić na nią uwagi, jednak warto być świadomym, czym jest ten otwór i do czego służy. Wiedza na ten temat pomoże wam uchronić się przed wodą, gromadzącą się przy dolnej szufladzie. Dziurka ta to tzw. odpływ spustowy (drenażowy, odpływowy). Umożliwia on zbieranie wody skraplającej się na ścianach lodówki.

Jak to działa? Woda, trafiając do otworu, ląduje w specjalnym pojemniku. Zatkanie tego odpływu, np. resztkami jedzenia lub fragmentami opakowań, prowadzi do tego, że woda zamiast do specjalnie do tego przeznaczonego zbiorka, spływa na dno lodówki. Może to doprowadzić nie tylko do zalania np. dolnej szuflady, ale także skucia lodem półki zamrażalnika, znajdującej się pod chłodziarką.

Dbaj o to, by lodówka była czysta, a odpływ nie był zatkany - Pyszności; Fot. Adobe Stock
Dbaj o to, by lodówka była czysta, a odpływ nie był zatkany - Pyszności; Fot. Adobe Stock

Lodówka ma zatkany odpływ? Zobacz, jak go wyczyścić

Dlatego też istotnym jest, by regularnie sprzątać lodówkę i sprawdzać, czy odpływ nie jest zatkany. Do każdej lodówki dołączony jest przetykacz (może przypominać zawleczkę), którego zadaniem jest czyszczenie odpływu. Jeśli nie masz go w domu, możesz skorzystać z patyczka kosmetycznego lub druciaka (byle nie z wykałaczki, bo może pęknąć i utknąć w kanale). Co ważne, również w trakcie rozmrażania lodówki sporo osadów gromadzi się przy odpływie. Lepiej więc usuwać brud na bieżąco.

Dlaczego na dnie lodówki zbiera się woda?

Zatkany odpływ spustowy to niejedyna przyczyna zbierania się wody w lodówce. Wśród tych wymienia się m.in. nieszczelność urządzenia czy awarię systemu chłodzącego. Woda na dnie lodówki pojawia się także wtedy, kiedy źle z niej korzystamy. Warto pamiętać, by nie wkładać do urządzenia gorących pojemników z potrawami, zwłaszcza na tył półek. Również złe umiejscowienie urządzenia - np. zbyt blisko grzejnika może finalnie powodować, że na dnie lodówki zbiera się woda.

Zobacz nasz przepis na przepyszne sakiewki schabowe:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także