NewsyEuropejskie miasto przechodzi na weganizm. Mięso znika ze szpitali, szkół i domów opieki

Europejskie miasto przechodzi na weganizm. Mięso znika ze szpitali, szkół i domów opieki

Pyszności - Fot. Adobe Stock
Pyszności - Fot. Adobe Stock
Ewa

12.02.2023 18:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Europejskie miasto Edynburg podjęło ważną decyzję i rezygnuje z serwowania mięsa w szpitalnych i szkolnych stołówkach oraz w domach opieki.

Stolica Szkocji jako pierwsza przystąpiła do "Plant Based Treaty" czyli traktatu opartego na roślinach w odpowiedzi na kryzys klimatyczny. To pierwsze szkockie miasto i stolica w Europie, która przyłączyła się do inicjatywy walki z emisjami pochodzącymi z hodowli zwierząt.

Edynburg rezygnuje z mięsa

Edynburg, 18 stycznia 2023 r.  Rada Miasta Edynburga zatwierdziła "traktat oparty na roślinach". Wspierają go samorządy miejskie na całym świecie, w tym Los Angeles i Haywards Heath. Pierwszy raz zmiany zostały zaprezentowane w marcu ubiegłego roku, a radni jednogłośnie głosowali za sporządzeniem oceny wpływu dotyczącej konsekwencji zatwierdzenia nowego rozporządzenia.

Edynburg rezygnuje z mięsa- Pyszności/ źródło: Canva
Edynburg rezygnuje z mięsa- Pyszności/ źródło: Canva
"Białka pochodzenia roślinnego mają znacznie niższy ślad węglowy niż mięso i nabiał. Deklarując nasze poparcie, przyznajemy, że systemy żywnościowe są głównym motorem kryzysu klimatycznego i że przejście na dietę roślinną może znacznie przyczynić się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Diety bogate w rośliny są również korzystne dla społeczeństwa: mają mniejszy wpływ na środowisko, znaczące korzyści zdrowotne i zmniejszają wpływ na dobrostan zwierząt"- przekonywał radny Steve Burgess, inicjator akcji

Po opublikowaniu sprawozdania z oceny skutków w piątek, 13 stycznia 2023 r. zostało ono zaprezentowane na posiedzeniu Komitetu ds. Polityki i Zrównoważonego Rozwoju we wtorek, 17 stycznia. W raporcie potwierdzono, że "diety bogate w białko roślinne i ubogie w mięso i nabiał powodują niższą emisję gazów cieplarnianych", co z kolei przekłada się na to, że  przesunięcie konsumpcji w kierunku diet roślinnych ma duży potencjał i pozwoli ograniczyć zachodzące zmiany klimatyczne.

Zmiany w menu na stołówkach

W związku z nowym rozporządzeniem z menu państwowych szkół, szpitali i domów opieki znikną pozycje zawierające mięso. Ograniczony będzie również nabiał, a cały jadłospis opierał się będzie w głównej mierze na roślinach. Przed dietetykami stoi duże wyzwanie odpowiedniego zbilansowania posiłków. Wprowadzenie nowych regulacji ma zachęcić mieszkańców Edynburga do ograniczenia lub całkowitego zrezygnowania z mięsa. Inne założenia traktatu obejmują ponowne zalesianie, podatki od mięsa i nakazy oznaczania emisji dwutlenku węgla w żywności.

Edynburg rezygnuje z mięsa- Pyszności źródło Canva(1)
Edynburg rezygnuje z mięsa- Pyszności źródło Canva(1)

Myślisz, że to dobry pomysł?

Przepis na pomidorowe babeczki z mozzarellą znajdziesz na naszym kanale YouTube

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także