Grill węglowy czy elektryczny? Porównanie© Adobe Stock | Hanasaki

Grill węglowy czy elektryczny? Oto porównanie i wybór najlepszego

18 kwietnia 2024

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Gdyby grillowanie było sportem, to o awans na jakiekolwiek mistrzostwa nie musielibyśmy się martwić, a i podium byłoby zdecydowanie w zasięgu możliwości. Gdy tylko pogoda za oknem pozwala na przesiadywanie na świeżym powietrzu, w ruch idzie grill. Poza niepewnością, czy na ruszt wrzucić kiełbaskę, a może kaszankę, sam wybór sprzętu także będzie wyzwaniem.

Dawniej sprawa była prosta - grill węglowy na trzech chybotliwych nóżkach to jedyne, co można było dostać od ręki w sklepie. Oferta jest obecnie znacznie większa i coraz więcej osób zwraca również uwagę na grille elektryczne. Który z nich sprawdzi się lepiej?

Więcej niż tylko sezon letni

Miłośnicy grillowania twierdzą, że nie ma złej pogody na grilla, może być tylko nieodpowiedni sprzęt. I jest w tym sporo prawdy, co przekłada się na pierwszy plus dla grilla elektrycznego. Można go włączyć nawet wtedy, gdy na zewnątrz wieje porywisty wiatr lub pada deszcz. Co więcej, grill elektryczny odpalić można także i o każdej porze roku, zarówno w plenerze, jak i w domowej kuchni.

Grill elektryczny czy węglowy?
Grill elektryczny czy węglowy?© Licencjodawca | Bjorn Bakstad

Grill elektryczny jest też łatwiejszy w obsłudze — wystarczy podłączyć do prądu i włączyć. Rozpalanie oraz regulacja temperatury w grillu węglowym wymagają czasu i pewnej wprawy. Z kolei lekkie modele grillów węglowych są łatwe do przenoszenia oraz rozkładania. Ponadto nie wymagają dostępu do prądu, dzięki czemu sprawdzą się w trakcie biwakowania lub podróży kamperem.

Jaki grill jest tańszy?

Grill węglowy można kupić już za kilkadziesiąt złotych, chociaż rozpiętość jest naprawdę spora, bo są i modele kosztujące nawet kilka tysięcy. Początkowy wkład jest niski, dopiero później dochodzą koszty eksploatacji, jak brykiet i podpałki.

Grill elektryczny
Grill elektryczny© Shutterstock

Grill elektryczny jest droższy w zakupie, ale jego eksploatacja jest znacznie tańsza. Dzięki temu, że możemy używać go częściej, poniesione koszty szybciej się amortyzują.

Zdrowo i smacznie - jaki grill wybrać?

Miłośnicy grilla węglowego podkreślają, że potrawy z niego mają zupełnie inny smak. Podczas spalania węgla drzewnego lub brykietu wydziela się dym, który zawiera wiele związków chemicznych. Te związki nadają potrawom charakterystyczny aromat i smak. Ma to jednak swoje wady. Podczas grillowania na węglu drzewnym należy zadbać o to, aby tłuszcz z potraw nie spływał do paleniska. Tłuszcz podczas spalania się może wytwarzać szkodliwe związki chemiczne, w tym benzopireny, które są silnie kancerogenne.

Grill elektryczny czy węglowy?
Grill elektryczny czy węglowy?© Canva | Mccallk69

Potrawy z grilla elektrycznego są z kolei delikatniejsze w smaku. To doskonały wybór dla osób, które preferują zdrowsze grillowanie bez tłuszczu. Grille elektryczne nagrzewają się bardzo szybko, co pozwala na szybkie rozpoczęcie całego procesu. Nie musisz czekać, aż węgiel drzewny rozpali się i osiągnie odpowiednią temperaturę.

Grill elektryczny idealny na balkon

Grillowanie na świeżym powietrzu to czysta przyjemność. Nie każdy ma jednak przydomowy ogródek czy działkę rekreacyjną. Kuszącą wizją staje się wtedy grillowanie na balkonie. Może to jednak szybko skończyć się mandatem.

Czy można grillować na balkonie?
Czy można grillować na balkonie?© Pexels
Grillowanie na balkonie może łamać przepisy rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.

Tradycyjne grille węglowe stwarzają ryzyko pożaru, zarówno na samym balkonie, jak i w sąsiednich lokalach. Ponadto grillowanie na balkonie może utrudniać życie sąsiadom poprzez dym, zapach i hałas.

Dalsza część artykułu pod reklamą wideo

Götze & Jensen / Pascal Brodnicki – Gotuj jak mistrz – mediaexpert.pl

Grille elektryczne nie wydzielają dymu i są bezpieczniejsze w użytkowaniu na balkonach. Jeśli zatem nie masz możliwości grillowania na otwartej przestrzeni, grill elektryczny będzie o wiele lepszym rozwiązaniem.

Grille elektryczne to świetne rozwiązanie dla osób, które cenią wygodę, łatwość obsługi i zdrowe grillowanie. Są one idealne do użytku w pomieszczeniach i na balkonach, a także dla osób, które mają ograniczoną przestrzeń.