PrzepisIle kaw dziennie można wypić? Maksymalna liczba jest dużo niższa niż myślisz

Ile kaw dziennie można wypić? Maksymalna liczba jest dużo niższa niż myślisz

Ile kaw dziennie można wypić? Maksymalna liczba jest dużo niższa niż myślisz
Paulina

06.06.2022 18:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wokół picia kawy narosło wiele mitów. Jedni z nas uważają, że jest ona niezdrowa, inni zaś przypisują jej szereg korzyści zdrowotnych. Jak jest naprawdę i ile kaw dziennie możemy spożywać?

Już na samym początku należy zaznaczyć, że kawa nie tylko nie szkodzi, ale wręcz działa korzystnie na organizm. Natomiast jak we wszystkim bardzo ważna jest ilość. Powstały na ten temat dokładne dane, które mogą pomóc nam odpowiedzieć na te pytania.

Ile kaw można wypić w ciagu dnia?

Według ekspertów bezpieczna ilość kofeiny dla zdrowia to 400 mg na dzień. Tak więc najlepiej nie przekraczać pięciu filiżanek dziennie. Według głównego instytutu, który zajmuje się żywieniem Polaków najlepiej spożywać od dwóch do czterech filiżanek na dzień. Natomiast dodatkowo warto siebie obserwować i jeśli odczuwamy nadmierną pobudliwość i złe samopoczucie, to powinniśmy ograniczyć jej spożycie. Jeśli kawa poprawia nam nastrój, to pijmy ją na zdrowie!

Obraz

Kawa, kawie nierówna

Kofeina to jeden ze składników kawy, która w rozsądnych dawkach działa korzystnie, jednak nadużywanie może wywołać liczne skutki uboczne. Dodatkowo warto pamiętać, że kawa kawie nierówna. Możemy spożywać ją z dodatkiem cukru bitej śmietany i dużej ilości mleka oraz czekolady, co nie jest najzdrowszą postacią tego napoju.

Zdecydowanie lepiej wybrać napar z samych ziaren. Taki rodzaj kawy warto pić regularnie, ponieważ zmniejsza ryzyko powstawania insulinooporności oraz cukrzycy w przyszłości. Także, jeśli mamy obciążenie rodzinne czy nadmierną masę ciała to warto włączyć czarną kawę wraz z dietą o niskim indeksie glikemicznym i aktywność fizyczna do swojego stylu życia. Na pewno przyczyni się to do poprawy naszego samopoczucia.

Obraz

Rozpuszczalna czy sypana - jaką wybrać?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zarówno kawa sypana, jak i rozpuszczalna ma swoje wady i zalety.  Natomiast obie mają ten sam pozytywny wpływ na zdrowie. Główną różnicą jest technologia produkcji oraz zawartość kofeiny. W kawie sypanej jej zawartość będzie zdecydowanie wyższa. Niektórzy wybiorą kawę rozpuszczalną ze względu na szybkość przygotowania i łagodniejszy smak. Inni preferują kawę sypaną, ponieważ zawiera więcej kofeiny i wyraźniejszy aromat. Wybór więc jest zależny od gustu i osobistych preferencji, więc nie ma o co się spierać.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także