PoradyPrzy wyborze posiłków kieruję się tymi zasadami. Dzięki temu moja dieta jest zróżnicowana i zdrowa

Przy wyborze posiłków kieruję się tymi zasadami. Dzięki temu moja dieta jest zróżnicowana i zdrowa

Ile posiłków dziennie? - Pyszności; Foto Canva.com
Ile posiłków dziennie? - Pyszności; Foto Canva.com
11.04.2023 21:33, aktualizacja: 12.04.2023 03:51

Regularne spożywanie posiłków jest niezwykle ważne, jeśli zależy ci na prawidłowej masie ciała i w pełni zdrowym i zbilansowanym odżywianiu. A czy wiesz, ile posiłków dziennie należy spożywać? Panuje przekonanie, że jest to śniadanie, obiad i kolacja. Liczba spożywanych posiłków może być jednak pewnym zaskoczeniem.

Codzienne obowiązki i zabieganie bardzo często powodują, że zapominasz o regularnym spożywaniu posiłków. A jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy chcesz zadbać o prawidłową masę swojego ciała i o swoje zdrowie. Pośpiech i brak czasu na jedzenie w wielu sytuacjach komplikują zdrowe odżywanie, przez co sięgasz po proste i kaloryczne dania lub potrawy fast-food, które nie należą do najzdrowszych. Warto w tym miejscu zastanowić się nad tym, ile posiłków dziennie należy spożywać i o jakich godzinach, by zachować pełną regularność.

Ile posiłków dziennie jeść, by schudnąć? Najważniejsze zasady

Niektórzy wychodzą z założenia, że liczy się nie ilość, ale jakość produktów. Planując odchudzanie, co niektórzy decydują się na zdecydowane ograniczenie spożywanych posiłków. Nie jest to na pewno dobre rozwiązanie, bo "głodując" tracisz nie tylko tłuszcz, ale również masę mięśniową. Taka dieta wymaga pełnej kontroli osoby odchudzającej, a trwająca zbyt długo może doprowadzić do bardzo poważnych chorób. W takiej sytuacji, zamiast głodówki, warto wybrać ograniczenie niektórych produktów, takich jak słodycze i tłuszcze, i zastąpić je czymś pełnowartościowym.

Najlepsza dieta - Pyszności; Foto Canva.com
Najlepsza dieta - Pyszności; Foto Canva.com

Analizując diety na odchudzanie, można dojść do wniosku, że jest ich całkiem sporo. Okazuje się jednak, że można jeść regularnie i w pełni normalnie i tracić przy tym na wadze, pamiętając oczywiście o aktywności fizycznej. Odpowiadając na pytanie, ile posiłków dziennie powinna zjeść osoba, która chce schudnąć, to należy podkreślić, że powinno to być 5 posiłków dziennie. Kobieta powinna zjeść trzy główne posiłki o zawartości 300-400 kcal (mężczyzna po około 500 kcal) i dwa dodatkowe posiłki po 150 kcal - zalicza się tu drugie śniadanie i podwieczorek.

Jak często jeść owoce i warzywa?

Zdrowe odżywianie i popularne diety w wielu przypadkach zalecają spożywanie owoców i warzyw. Okazuje się jednak, że pomimo tego, że należą do kategorii tych zdrowych produktów, to nie można zbytnio przesadzać z ilością ich spożywania. Dieta oparta wyłącznie na owocach i warzywach może przynieść zupełnie odwrotny od zamierzonego - skutek. Jak często powinno się jeść owoce i warzywa? Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, powinno to być 400 g owoców i warzyw dziennie.

owoce i warzywa - Pyszności; foto: Canva
owoce i warzywa - Pyszności; foto: Canva

Przekłada się to, podobnie jak w przypadku tego, ile posiłków dziennie, na 5 porcji. Zasada jest jednak taka, że to warzyw powinno być więcej niż owoców. Proporcje rozkładają się tu w następujący sposób - 3/4 warzyw i 1/4 owoców. Badania wskazują, że im więcej warzyw i owoców jesz, tym lepiej dla twojego zdrowia.

Produkty zbożowe - ile posiłków dziennie?

A jak wygląda dieta i spożycie posiłków, w którym dominują produkty zbożowe. Na pewno warto unikać produktów pszennych, z dużą ilością soli, cukrów i węglowodanów. Rozważając to, ile razy dziennie powinno się jeść produkty zbożowe, warto jest się zastanowić nad tym, jak często spożywasz produkty pełnoziarniste, które są zalecane w diecie. Zamiast chleba pszennego, wybierz chleb żytni, jeśli bułki to owsiane, żytnie lub grahamki, dobrze jest wybrać również makaron pełnoziarnisty. Produkty pełnoziarniste powinny stanowić przynajmniej połowę wszystkich zjadanych produktów zbożowych.

Pieczywo - Pyszności; Foto: Pixabay.com
Pieczywo - Pyszności; Foto: Pixabay.com

Niezależnie od wieku, produkty zbożowe stanowią główne źródło energii w odżywianiu. Warto zadbać o to, by znajdowały się w niemal każdym posiłku, które spożywa się w ciągu dnia, czyli podobnie, jak we wcześniejszych przypadkach, również i tu masz do czynienia z zasadą 5 posiłków dziennie.

Zobacz na naszym kanale YouTube przepis na szybki obiad z łososiem:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także