PoradyWycinasz czy wykręcasz grzyby? Grzybiarze nie mają wątpliwości - wciąż popełniamy kardynalny błąd

Wycinasz czy wykręcasz grzyby? Grzybiarze nie mają wątpliwości - wciąż popełniamy kardynalny błąd

Wycinasz czy wykręcasz grzyby? Grzybiarze nie mają wątpliwości - wciąż popełniamy kardynalny błąd
Ewa
20.09.2022 09:57

Sezon na grzyby już w pełni. Jak należy właściwie je zbierać? Co jest lepsze- wykręcanie czy obcinanie? Grzybiarze ostrzegają przed błędami.

Grzybobranie w pełni, a z wypraw do lasu przynosimy coraz bardziej wypełnione koszyki. Kiedy uda nam się już trafić na urodzaj kurek, podgrzybków i prawdziwków, musimy pamiętać o tym, jak prawidłowo je zbierać. Chociaż każdy grzybiarz ma swój patent, to jest jeden sposób, którego należy unikać jak ognia.

Gdzie szukać grzybów?

W słoneczne dni grzybów należy szukać w cienistych i zacisznych miejscach. Jeśli wybierasz się do lasy w czasie deszczowej aury, to skoncentruj się na suchszych i ciepłych miejscach. Prawdziwki i podgrzybki upodobały sobie szczególnie lasy iglaste. Szukaj ich pod świerkami oraz sosnami. Koźlarze upodobały sobie z kolei brzozy. Pyszne i małe kurki zazwyczaj rosną pod sosnami i świerkami, czasem pod brzozami, bukami i dębami. Jeśli już je znajdziesz- rozejrzyj się wokół, bo lubią rosnąć w "stadach". Jeśli szukasz podpowiedzi, gdzie aktualnie był wysyp- zerkaj na tematyczne fora i strony internetowe z mapami.

Gdzie rosną grzyby- Pyszności
Gdzie rosną grzyby- Pyszności

Jak zbierać grzyby?

Wykręcanie, wycinanie, wyrywanie- każdy robi to nieco inaczej. Jednak jedna z tych metod przyprawia o zawrót głowy osoby, które o grzybobraniu co nieco wiedzą. Jeśli chcesz wycinać grzyba, to koniecznie zrób to jak najniżej nóżki. Nie ma nic złego również w wykręcaniu, raz w jedną, raz w drugą stronę. Miejsce, w którym znaleźliśmy nasz okaz dobrze jest przysypać odrobiną ściółki. Dzięki temu w tym miejscu mogą ponownie wyrosnąć grzyby. Grzyby blaszkowe, takie jak kurka, zielonka czy rydz lepiej jest wykręcać. Przy innych wybierz swój ulubiony sposób.

Pod żadnym pozorem nie wyrywaj ich z ziemi. Ta metoda jest niepoprawna i przyczynia się jedynie do niszczenia lasu.

Obraz

Nie niszcz grzybów

Pamiętaj, żeby zbierać tylko te okazy, których jesteś pewien. Gdy spotkasz na swojej drodze muchomora- nie depcz go. Z chęcią zjedzą go inne zwierzątka i żyjątka, dla których nie jest on trujący.

Zobacz nasze przepisy na pyszne potrawy z grzybów: 

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także