PoradyJak szybko obrać jajko? Ten sposób pozwala zaoszczędzić czas i nerwy

Jak szybko obrać jajko? Ten sposób pozwala zaoszczędzić czas i nerwy

Jak szybko obrać jajko? - Pyszności; Foto Canva.com
Jak szybko obrać jajko? - Pyszności; Foto Canva.com
29.03.2023 09:40

Jeśli lubisz dania, do których wykorzystuje się jajka na twardo, to z pewnością dobrze wiesz, że ich obieranie nie należy do najłatwiejszych. Najczęstszym problemem jest przywieranie białka, które odchodzi razem ze skorupką. Jako, że Wielkanoc tuż-tuż, dobrze będzie poznać sprawdzone metody, dzięki którym będziesz wiedział, jak szybko obrać jajko. Zaoszczędź swój czas i nerwy i ciesz się smakiem swoich ulubionych potraw.

Zbliżająca się Wielkanoc to czas, w którym obieranie ugotowanych jajek będzie normalnością. Do żurku, do święconki, do sałatki jarzynowej lub w celu faszerowania jajek. W takiej sytuacji, dobrze jest zadbać o to, by wyglądały apetycznie i zachwycały nie tylko smakiem. W takim przypadku, kluczowe będzie ich obranie. Czynność ta nie należy do najłatwiejszych, ale są pewne sposoby, które zdecydowanie potrafią ułatwić życie.

Z czego wynikają trudności z obieraniem jajka?

Pamiętaj, że to nie są wyścigi i nikt cię tu nie goni. Dokładne i staranne obranie jajka będzie sukcesem, jeśli skorzystasz ze sprawdzonych rozwiązań. Największy problem może pojawić się w chwili, gdy napotkasz na opór od strony skorupki. Jak szybko obrać jajko i z czego wynika ten problem? Wspomniana trudność wynika nie ze sposobu ugotowania jajek, ale z kwasowości jajka. Neutralne pH to wartość 7. Wszystko to, co poniżej ma odczyn kwasowy, a powyżej - odczyn zasadowy. Świeże jajka mają niskie pH, przez co są bardziej kwasowe.

Jajka - Pyszności; foto: Canva
Jajka - Pyszności; foto: Canva

Warto podkreślić, że kwaśne środowisko dodatkowo wzmacnia błonę, która znajduje się tuż pod skorupką jajka. Keratyna wiąże się z białkiem, przez co tak trudno jest je od siebie oddzielić podczas obierania. Im większa jest zasadowość, tym łączenie keratyny z białkiem jest słabsze. Jaki można wyciągnąć z tego wniosek? Zdecydowanie najtrudniej obiera się te najświeższe jajka, a najłatwiej te, które leżały przez przynajmniej kilka dni. Są jednak metody, które ułatwią obieranie nawet tych świeżych jajek. Co musisz zrobić i jakie triki zastosować?

Bez pośpiechu i z uśmiechem na ustach - jak szybko obrać jajko?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak szybko obrać jajko, to wiedz, że istnieje kilka patentów, które ułatwią ten trudny proces. Jeśli posiadasz świeże jajka w swojej kuchni, to wiedz, że ich obieranie może być przyjemne, pomimo tego, że posiadają odczyn bardziej kwasowy. Pomocny będzie tu nie tylko sam sposób ich gotowania, ale również pewne triki, które ułatwią ich obieranie. Zachwycą smakiem i wyglądem podczas wielkanocnego śniadania. Pamiętaj tylko o ważnych zasadach.

Jajka - Pyszności; foto: Canva
Jajka - Pyszności; foto: Canva

W przypadku, gdy zależy ci na tym, by jajka obierały się łatwo i przyjemnie, to pamiętaj by:

  • do gotowania wybrać jajka przynajmniej 3-dniowe;
  • gorące jajka po ugotowaniu, warto jest od razu zalać zimną wodą - pod wpływem temperatury jajko łatwo się obkurcza, przez co zdecydowanie lepiej się obiera;
  • do gotujących się jajek dodaj odrobinę soli, octu lub sody - obieranie będzie prostsze, a w przypadku, gdy jajko pęknie podczas gotowania, to białko nie wypłynie na zewnątrz;
  • staraj się obierać jajko od grubszego końca - pamiętaj, że w tej części, pod skorupką znajduje się pęcherzyk powietrza;
  • obtłucz ugotowane jajka i po ugotowaniu pozostaw je przez kilka minut w zimnej wodzie;
  • wykorzystaj łyżeczkę - skorupkę należy obtłuc i następnie włożyć pod nią - łyżeczkę.

Tak podane jajko w żurku zachwyci każdego. Zobacz na naszym kanale YouTube przepis na żurek z puszystym jajkiem:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także