PoradyOrganizm wysyła sygnał. Kiedy zauważysz te objawy, wprowadź zmiany w diecie

Organizm wysyła sygnał. Kiedy zauważysz te objawy, wprowadź zmiany w diecie

Oczyszczający detox - Pyszności; źródło: Stock
Oczyszczający detox - Pyszności; źródło: Stock
Joanna Bogiel-Jażdżyk
14.04.2023 20:55

Regularne oczyszczanie organizmu z toksyn ma zbawienny wpływ na zdrowie. Wówczas mamy mnóstwo energii i działamy na pełnych obrotach. Dlatego też, od czasu do czasu, dobrze jest przeprowadzić trzydniowy detoks. Poznaj kilka domowych sposobów na krótkie i bezpieczne oczyszczenie.

Znużenie, apatia i permanentne zmęczenie spowodowane może być skumulowanym w organizmie toksynami. To niebezpieczne dla naszego zdrowia substancje chemiczne, które mogą przedostawać się do organizmu wraz z pitą wodą, spożywanym pokarmem wdychanym powietrzem. Do głównych przyczyn ich gromadzenia się należą: zanieczyszczenie powietrza, nałogowe palenie papierosów, spożywanie produktów bogatych w tłuszcze i cukier. O oczyszczaniu powinieneś pomyśleć, gdy  brakuje ci energii, źle się czujesz, jesteś drażliwy, a także cierpisz na zaparcia, gazy i wzdęcia. Pomyśl o detoksie także gdy przybierasz na wadze, twoja skóra stała się szara, matowa, a włosy i paznokcie osłabione. Oto 3 sposoby, na bezpieczne oczyszczenie.

Dieta sokowa - Pyszności; źródło: Stock
Dieta sokowa - Pyszności; źródło: Stock

Dieta sokowa

Ten sposób detoksykacji polega ona na piciu przez 3 dni wyłącznie świeżych soków z warzyw i owoców. Zasady diety sokowej są bardzo proste — pijesz soki w porach standardowych pięciu posiłków. Należy tutaj jednak przestrzegać ważnej zasady – o poranku możemy sok owocowy, natomiast im bliżej wieczora, tym większa powinna być ilość wypijanych soków warzywnych. Istotne, by były one świeżo wyciskane, jak najmniej przetworzone. Świeżo wyciśnięty sok to źródło witamin i mikroelementów, które będą miały pozytywny wpływ na organizm. Podczas detoksu należy bezwzględnie wyeliminować kawę i herbatę, a dodatkowo przyjmować około 1,5-2 litrów wody dziennie.

Trzydniowa głodówka

Głodówka lecznicza to także rodzaj diety. Podczas niej  układ pokarmowy nie trawi pokarmu. Zaczyna odżywiać się wewnątrzustrojowo i spala wszystko, co niepotrzebne. Wyeliminowanie jedzenia daje czas krwi i limfie na detoksykację organizmu. Stosując głodówkę, należy pić duże ilości płynów. Zalecana ilość to 2 litry dziennie. Po takim oczyszczeniu organizm funkcjonuje sprawniej. Innym sposobem jest post ograniczony. Wystarczy, że przez trzy dni będziesz jadł wyłącznie warzywa i owoce, najlepiej w postaci surowej. Możesz również przyjmować płyny, takie jak woda, lekkie herbatki i napary ziołowe.

Detoks ziołowy - Pyszności; źródło: Stock
Detoks ziołowy - Pyszności; źródło: Stock

Detoks ziołowy

Chcąc oczyścić organizm z toksyn, warto sięgnąć po napary ziołowe. Zioła oczyszczające możesz zastosować jako idealne uzupełnienie diety sokowej lub głodówki. Najbardziej skuteczne są: napar z czystka – działa moczopędnie, wspomagając też pracę jelit. Stosuj również napar z pokrzywy, która wspomaga pracę wątroby, trzustki i żołądka oraz mniszka lekarskiego – usuwa nadmiar jonów sodu i potasu z organizmu.

Zobacz na naszym kanale YouTube przepis na zupę lasagne. To włoski przysmak w niezwykłym wydaniu:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także