Moja babcia kurki zawsze wrzuca do mąki. Są czyste jak łza
Sezon na kurki zbliża się wielkimi krokami, a już teraz w sklepach pojawiają się koszyczki z tymi grzybami. O ile odnalezienie dla nich miejsca w domowym menu nie jest problemem, o tyle kłopotliwa jest samo ich czyszczenie. Moja babcia ma jednak swój sprawdzony sposób na to, jak zrobić to bez większego wysiłku.
17.07.2024 08:40
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Świetnie smakują w sosie śmietanowym, podkręcą jajecznicę czy też wniosą risotto na zupełnie nowy poziom. To dość uniwersalne grzyby, które szybko zjednały sobie miłośników, a w polskiej kuchni znane są od pokoleń. Znaleźć je w lesie dość łatwo, a kupić w sklepie jeszcze łatwiej, ale problem pojawia się przy czyszczeniu. Często są mocno brudne od piasku i leśnego runa, a charakterystyczne trzeszczenie pod zębami to nic przyjemnego. Jak łatwo oczyścić kurki?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Patent na czyszczenie kurek
Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że nie ma w tym nic skomplikowanego - przecież wystarczy je porządnie opłukać. Intensywne moczenie sprawi jednak, że pozbędziemy się całego smaku, a grzyby będą wodniste. Kurki zachowają się bowiem jak gąbka i wchłoną wodę, oddając swój aromat.
Czyszczenie kurek na sucho to świetna opcja, gdy mamy niewielką ilość grzybów lub chcemy usunąć jedynie drobne zanieczyszczenia. Jednak przy większych ilościach, zwłaszcza gdy kurki są bardzo drobne i mocno zabrudzone, jest to męczące i czasochłonne.
Moja babcia, rodzinna grzybiarka i mistrzyni kurek, ma swój patent na to, jak bez większego wysiłku usunąć zanieczyszczenia. Wystarczy, że posypiesz je zwykłą mąką pszenną, wymieszasz i opłuczesz pod zimną wodą. Dzięki temu zabiegowi pozbędziesz się wszelkich zanieczyszczeń, a kurki zachowają swój aromat i jędrność.M
Jak czyścić kurki?
Mąka działa jak magnes na drobne zanieczyszczenia, które przyklejają się do jej powierzchni. Dzięki temu łatwo je usunąć podczas płukania. Użycie zimnej wody sprawi, że grzyby nie rozmiękną i nie zdążą nabrać jej do swojego wnętrza.
Do czego wykorzystać kurki?
Kurki świetnie sprawdzą się w kremowych zupach, dodając im leśnego charakteru. Można z nich przygotować również aromatyczny sos kurkowy, który doskonale pasuje do makaronów, kasz czy mięs. Kurki sprawdzą się również do risotto, zapiekanek, omletów, a nawet do farszu do pierogów. Te grzyby to prawdziwy skarb polskiej kuchni.