NewsyTo będą najdroższe święta od 20 lat. Ceny żywności poszybują w górę!

To będą najdroższe święta od 20 lat. Ceny żywności poszybują w górę!

To będą najdroższe święta od 20 lat. Ceny żywności poszybują w górę!
Ewa
15.11.2021 13:20, aktualizacja: 18.09.2023 13:03

Nie da się ukryć, że ceny żywności mocno powędrowały w górę. To niestety dopiero początek zmian. Zapowiada się, że nadchodzące święta będą najdroższymi świętami od 20 lat.

Inflacja się nie zatrzymuje

Rekordowy wzrost cen w październiku przeraził wielu z nas. GUS wyliczył, że towary poszły w górę średnio o 6,8%! Tak duże zmiany zaskoczyły wszystkich. Ostatni raz taką drożyznę odnotowano w 2001 roku.
Według ekspertów- to dopiero początek zmian cen w sklepach.

Skala drożyzny jest dla Polaków tym bardziej szokująca, że wielu z nich w życiu nie doświadczyło takiego tempa wzrostu cenmówi ekonomistka Grażyna Piotrowska-Oliwa, cytowana przez TOK FM

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez CBOS, coraz więcej osób zaczyna oszczędzać. 64% z na zrezygnowało z większych wydatków, ogranicza zużycie prądu, wody i gazu. Coraz mniej wydajemy na rozrywkę wypoczynek i kulturę, a wzrost cen paliw spowodował, że rzadziej jeździmy samochodem. Niedługo okaże się, że dojazd autem do pracy stanie się po prostu luksusem.

Najdroższe święta od lat

Podwyżki cen będą szczególnie mocno odczuwalne w okresie świątecznym. Podrożeją nie tylko prezenty, ale przede wszystkim wzrośnie cały koszt przygotowania tradycyjnej, wigilijnej kolacji.

W ciągu najbliższych tygodni wzrost cen nie wyhamuje, co powoduje, że nadchodzące święta będą po prostu drogie. Dotknie to przede wszystkim tych, których dochody są niskie. Podwyżki najniższych pensji są mniejsze niż wzrost cen w sklepach.

Wśród produktów, które obecnie drożeją najszybciej, są m.in. cukier, mąka, olej oraz majonezy. Są to jednocześnie artykuły, których sprzedaż istotnie rośnie przed świętami. Niebawem, w związku z planowaną od nowego roku podwyżką akcyzy, wzrosną też ceny napojów alkoholowych i papierosówmówi Jan Domański, rzecznik prasowy Grupy Eurocash

Niektórzy robią zapasy

Wiele osób popędziło do sklepów, żeby robić powoli zapasy na nadchodzące święta. Ma to uchronić przed koniecznością kupowania produktów w jeszcze wyższych cenach tuż przed świętami. Dane serwisu dlahandlu.pl, podają, że chleb kosztuje obecnie średnio 4,47 zł. W ubiegłym roku w tym samym okresie był prawie złotówkę tańszy. Olej kosztuje już średnio 8,26 zł. Pod koniec ubiegłego roku był 1,71 zł tańszy.

Odczułeś podwyżkę cen?

A może martwisz się już nadchodzącymi świętami?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także