Polacy zwabieni urodzajem grzybów ruszyli do lasów. Jednak ekspert ostrzega
Sezon na grzybobranie wystartował. W lasach sypnęło dobrem, a wiele osób wyruszyło do nich z nadzieją na owocne poszukiwania. Eksperci przypominają jednak, jak powinno wyglądać bezpieczne grzybobranie. Podpowiadamy, do jakich zasad należy się stosować.
30.06.2023 | aktual.: 30.06.2023 08:54
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Niemal codzienne deszcze w wielu regionach kraju wpłynęły na wzrost grzybów. Grzybiarze zacierają już ręce i pakują do aut kosze i nożyki. W mediach społecznościowych pojawia się coraz więcej zdjęć ze zbiorów. Każdy chce pochwalić się tym, co udało mu się zebrać. I nic dziwnego, ponieważ niektóre zbiory są imponujące.
Grzyby coraz liczniej pojawiają się w lasach. Eksperci ostrzegają, na co zwrócić uwagę
Ostatnie dni to idealny czas na to, by wybrać się na grzybobranie. Pojawiają się apele do grzybiarzy-amatorów, by "nie masakrowali" grzybów i "nie znęcali się" nad nimi. Grzyboznawca Justyn Kołek w rozmowie z Onetem przyznał, że nie technika zbierania, a pozostałości po grzybie mają duże znaczenie.
- wyjaśnia Justyn Kołek.
Zobacz także
Kazimierz Nóżka w mediach społecznościowych Nadleśnictwa Baligród zwraca z kolei uwagę na estetykę.
- mówi w nagraniu opublikowanym na Facebooku.
Dodaje też, że nie powinniśmy zrywać grzybów, jeśli nie mamy zamiaru ich później wykorzystać.
- podpowiada.
Zobacz także
Justyn Kołek przypomina z kolei, żeby pod żadnym pozorem nie zbierać grzybów do foliowych reklamówek. Lepiej wybierać wiklinowe koszyki, dzięki którym rozniesiemy zarodniki po lesie.
- zdradza ekspert.