Newsy10 produktów, które zmniejszą ryzyko, że zachorujesz na chorobę Alzheimera. Są pożywką dla mózgu!

10 produktów, które zmniejszą ryzyko, że zachorujesz na chorobę Alzheimera. Są pożywką dla mózgu!

10 produktów, które zmniejszą ryzyko, że zachorujesz na chorobę Alzheimera. Są pożywką dla mózgu!
Ala Krauzowicz

15.04.2016 10:05, aktual.: 18.09.2023 13:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Choroba Alzheimera to jedna z najgorszych chorób, jakie istnieją. Jest nieuleczalna i najczęściej prowadzi do śmierci chorego. W skrócie choroba ta polega na stopniowym traceniu pamięci długotrwałej. Oprócz tego chory może także odczuwać wahania nastrojów, drażliwość i stać się agresywny. Po czasie tracone są także funkcje życiowe, co doprowadza do zgonu. Możesz obniżyć ryzyko, że zachorujesz na tę straszną chorobę nawet o 53%. Musisz jedynie wprowadzić do swojej codziennej diety te 10 produktów, które nie dość, że zmniejszą twoje ryzyko na Alzheimera, to także polepszą twoją pamięć i sprawią, że twój mózg będzie dużo sprawniej i wydajniej pracować. Są dosłownie pożywką dla mózgu. Oto one:

1. Zielone warzywa liściaste

Obraz

Badania dowodzą, że osoby, które często jedzą zielone warzywa liściaste (np. sałata, szpinak, koperek, natka pietruszki) mają dużo lepszą pamięć niż osoby, które jedzą je rzadko. Ponadto, ich mózgi są młodsze o parę lat niż w rzeczywistości, co równa się szybszemu i wydajniejszemu myśleniu. Zaleca się jeść ok. jedną porcję tych warzyw dziennie.

2. Wszystkie inne warzywa

Obraz

We wszystkich dietach należy jeść dużo warzyw. Dieta mózgowa również podkreśla, jak bardzo ważne są warzywa w naszym codziennym jadłospisie. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na Alzheimera, naukowcy polecają jeść przynajmniej jedną sałatkę i jedno inne warzywo każdego dnia.

3. Drób

Obraz

Drób to kolejny bardzo ważny element zdrowej diety dla twojego mózgu. Zaleca się go jeść minimum 2 razy w tygodniu.

4. Ryby

Obraz

Ryby takie jak łosoś czy makrela są bogate w zdrowe kwasy tłuszczowe omega-3 oraz wielonasycone kwasy tłuszczowe DHA, które są podstawą do utrzymania twojego mózgu w dobrej kondycji. Aby zmniejszyć ryzyko choroby Alzheimera jedz rybę raz w tygodniu.

5. Jagody i truskawki

Obraz

Badania wykazały, że jeśli będziesz jeść truskawki i jagody dwa razy w tygodniu znacznie zwolnisz starzenie się twojego mózgu. Poza tym, te owoce mają także masę innych korzyści dla zdrowia!

6. Ziarna

Obraz

Ziarna są podstawą zdrowej diety dla mózgu. Jedz je przynajmniej 3 razy w tygodniu.

7. Orzechy

Obraz

Orzechy zawierają zdrowe tłuszcze, błonnik i antyoksydanty. Badania wykazały, że pomogą obniżyć zbyt wysoki cholesterol oraz zmniejszyć ryzyko zachorowania na wiele chorób. Aby wspomóc swój mózg, jedz orzechy 5 razy w tygodniu.

8. Fasolki

Obraz

Jeżeli nie jesz ich zbyt często, jak najszybciej zmień ten zły nawyk! Fasolki są bogate w białko, błonnik i zawierają mało tłuszczu, co jest bardzo dobre dla twojego mózgu. Naukowcy radzą jeść je 3 razy w tygodniu, aby zmniejszyć ryzyko choroby Alzheimera.

9. Wino

Obraz

Nawet nie wiesz jak bardzo wino pomoże ci zmniejszyć ryzyko zachorowania na Alzheimera. Ma naprawdę cudowne właściwości. Naukowcy zalecają pić codziennie jedną lampkę wina.

10. Oliwa z oliwek

Obraz

Badania dowodzą, że osoby, które zastąpiły zwykły olej oliwą z oliwek, mają dużą większą odporność na starzenie się mózgu. Nie zapominaj więc o niej!

Wyżej wymienione produkty, mogą naprawdę bardzo nam pomóc. Nie dość, że wspomagają pracę mózgu i zapobiegają chorobie Alzheimera, to zawierają także wiele innych ważnych składników odżywczych. Wprowadź je więc do swojej codziennej diety i ciesz się młodością i witalnością!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także