Newsy9 produktów spożywczych, które mogą sprawić, że poczujemy się senni. Kto by o tym pomyślał?!

9 produktów spożywczych, które mogą sprawić, że poczujemy się senni. Kto by o tym pomyślał?!

9 produktów spożywczych, które mogą sprawić, że poczujemy się senni. Kto by o tym pomyślał?!
Mika

16.04.2017 16:17, aktual.: 18.09.2023 13:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Każdy z nas doświadczył nagłego uczucia senności po posiłku.

Okazuje się, że nie tylko miłość do spania czy ciężki dzień w pracy może powodować senność. Żywność, którą spożywamy może przyczynić się do tego w znacznie większym stopniu niż zmęczenie.

Przygotowaliśmy listę 9 produktów, które mogą wprowadzić was w nastrój do drzemki. Jeśli planujecie produktywnie spędzić dzień, lepiej ich unikajcie.

Nabiał

Spośród wszystkich produktów, twarde sery mają najbardziej relaksujący wpływ, gdyż zawierają dużo wapnia. Zjedzenie krakersów może spotęgować efekt wywołujący sen ze względu na to, że węglowodany intensywniej oddziałują w połączeniu z tryptofanem.

Migdały

Migdały również zawierają tryptofan, czyli aminokwas wytwarzający melatoninę, lepiej znaną jako hormon snu. Ponadto napakowane są magnezem, który łagodzi napięcie mięśni i sprawia, że czujemy się senni.

Banany

Cukier, potas i magnez znajdujący się w bananach to otwarta droga dla tryptofanu do naszego mózgu. Takie połączenie skutkuje uczuciem senności.

Orzechy włoskie

Choć orzechy włoskie zawierają mniej tryptofanu niż migdały, to mają własne źródło melatoniny przez co zwiększają poziom tego hormonu we krwi.

Wiśnie

Wiśnie, a szczególnie czereśnie, mają stosunkowo wysoką zawartość melatoniny. Jednak w tym przypadku nie ma się co przejmować, garstka wiśnie nie sprawi, że poczujemy się senni. Z kolei szklanka soku wiśniowego z pewnością utuli nas do snu.

Herbata rumiankowa

Rumianek jest pełen glicyny, która jest aminokwasem o działaniu uspokajającym. Rozluźnia nasze mięśnie i układ nerwowy przez co sprawia, że czujemy się senni.

Nasiona dyni

Oprócz tryptofanu, ziarna dyni zawierają duże ilości cynku i magnezu. Związki te sprawiają, że się uspokajamy i realaksujemy przez co trudno oprzeć się pokusie kilkuminutowej drzemki.

Biały ryż

Biały ryż ma wysoki indeks glikemiczny, który poże powodować senność nawet 3-4 godziny po posiłku. Naukowcy odkryli, że jaśminowy ryż znacznie szybciej powoduje uczucie senności niż pozostałe gatunki.

Tłuste ryby

Kwasy zawarte w łososiu, tuńczyku i innych tłustych rybach przyczyniają się do zwiększenia poziomu melatoniny. Kwasy te również redukują poziom stresu we krwi dzięki czemu po zjedzeniu ryb marzysz by udać się do łóżka.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także