Porady11 przedmiotów, których pod żadnym pozorem nie wolno myć w zmywarce!

11 przedmiotów, których pod żadnym pozorem nie wolno myć w zmywarce!

11 przedmiotów, których pod żadnym pozorem nie wolno myć w zmywarce!
Ewa

19.08.2020 18:22, aktual.: 26.09.2023 13:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zmywarka to sprzęt, który przynosi dla nas ogromne ułatwienie w kuchni. Rozwiązuje wszystkie poobiednie rodzinne kłótnie pt. "kto pozmywa talerze". Niestety, nie wszystko możesz zapakować do jej wnętrza. Sprawdź, czego nie powinno się myć w zmywarce.

#1 Drewniane sztućce i naczynia

Drewno pod wpływem wody pęcznieje i naczynia się po prostu niszczą

Obraz

#2 Słoiki z etykietami

Chociaż same słoiki fantastycznie nadają się do mycia w zmywarce (a nawet można przy jej pomocy wekować przetwory) to najlepiej jest ściągnąć wcześniej etykietę. Kawałki papieru, które odkleją się pod wpływem wysokiej temperatury, mogą zatkać filtr w zmywarce.

Obraz

#3 Noże

Przez panującą w zmywarce temperaturę kuchenne noże mogą się tępić oraz niszczyć. Najlepiej myć je w letniej wodzie i wycierać do sucha. W ten sposób możemy przedłużyć ich żywotność.

Obraz

#4 Delikatne, dekoracyjne szkło i porcelana

W zmywarce bardzo łatwo o jego uszkodzenie lub pęknięcie. Dodatkowo, ręczne zdobienia w wysokiej temperaturze mogą ulec rozmyciu.

Obraz

#5 Aluminiowe garnki

Silna chemia, którą często stosuje się w zmywarce, może powodować, że aluminiowe patelnie i garnki szybko pokryją się rdzą.

Obraz

#6 Termosy, kubki termiczne

Woda ze zmywarki może uszkodzić izolacyjne warstwy butelki oraz uszczelnienie korka. A termos, który nie będzie już szczelny, nada się jedynie do kosza.

Obraz

#7 Żeliwne patelnie

Żeliwna patelnia to prawdziwy skarb w kuchni. A o skarb należy też zadbać i myć go ręcznie. Niestety, przez mycie w zmywarce żeliwna powierzchnia łatwo się niszczy i rdzewieje.

Obraz

#8 Kryształowe kieliszki

Chociaż mycie ich w zmywarce może wydawać się dobrym pomysłem, to niesie za sobą pewne konsekwencje. Jeśli nie ułożymy ich starannie w środku to bardzo łatwo mogą pękać. Poza tym, stają się często matowe i tracą swój urok. Najlepiej myć je ręcznie, przy pomocy płynu do naczyń, i wycierać od razu do sucha.

Obraz

#9 Srebrne sztućce

Jeśli przyjdzie Ci do głowy pomysł na odświeżenie srebrnej zastawy w zmywarce to lepiej wybij go sobie z głowy. Srebrne sztućce mogą odbarwiać inne przedmioty podczas mycia zmywarce, a także stracić kolor pod wpływem wysokiej temperatury i  płynu.

Obraz

#10 Miedziane garnki

Dobre, miedziane garnki mogą nam posłużyć przez wiele lat. Ale tylko wtedy, gdy zadbamy o ich pielęgnacje. Nie wsadzaj ich do zmywarki: środki myjące niekorzystnie współdziałają z miedzią.

Obraz

#11 Płyn do mycia naczyń

Jeśli skończyły Ci się kapsułki, nie sięgać po stojący przy zlewie płyn do mycia naczyń. Dlaczego? Zobacz sam!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także