PrzepisOd dziś zaczniesz regularnie myć ten element zmywarki. To przez niego naczynia się nie domywają

Od dziś zaczniesz regularnie myć ten element zmywarki. To przez niego naczynia się nie domywają

Od dziś zaczniesz regularnie myć ten element zmywarki. To przez niego naczynia się nie domywają
Ewa

26.10.2022 12:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zanieczyszczony spryskiwacz to jeden z najczęstszych powodów, dlaczego zmywarka nie domywa naczyń. Zobacz, jak go wyczyścić.

Badania wykazują, że nawet co piąty Polak ma w swoim domu zmywarkę. Nic w tym dziwnego- skutecznie ułatwia ona życie, ściągając z nas przykry obowiązek zmywania. Wbrew pozorom, zużywa też mniej wody niż podczas mycia ręcznego. Aby jak najdłużej służyła w naszej kuchni trzeba o nią odpowiednio zadbać.

Jak dbać o zmywarkę?

Przede wszystkim nie wrzucajmy tam naczyń z resztkami jedzenia- zatykają one filtry i osadzają się w rurach. Garnki i patelnie ociekające tłuszczem obmyj przed włożeniem do zmywarki. Tłuszcz powoduje zatykanie się filtrów i rur.Przynajmniej raz w tygodniu wyjmij sitko filtra, aby je oczyścić. Raz na kilka-kilkanaście tygodni wymień całe filtry. Warto też raz w miesiącu ustawić program czyszczący z użyciem specjalnego płynu do czyszczenia. Jeśli z Twojej zmywarki wydobywa się nieprzyjemny zapach, to czyszczenie odpowiednim płynem powinno być Twoim pierwszym krokiem.

Spryskiwacz- Pyszności
Spryskiwacz- Pyszności

Zapomniany spryskiwacz

Chociaż czyszczenie sita weszło już wielu posiadaczom zmywarki w nawyk, to jest element, o którym często zapominamy. Mowa o spryskiwaczu, czyli "śmigłach", które znajdują się w środku zmywarki. Są to najczęściej dwa elementy, z których pod ciśnieniem wypuszczana jest woda na naczynia. Górny spryskiwacz odpowiada za mycie naczyń umieszczonych w górnym koszu, a dolny tych w najniższym. Spryskiwacze posiadają małe otwory, czyli dysze z których następuje wypust wody. Działają trochę jak słuchawka prysznicowa.

Spryskiwacz w zmywarce- Pyszności
Spryskiwacz w zmywarce- Pyszności

Jeśli Twoja zmywarka nagle przestała domywać naczynia, to winny jest prawdopodobnie spryskiwacz. W przypadku twardej wody narażony jest na osadzanie kamienia, co skutecznie obniża jego drożność. Jest jednak sposób, jak sobie z tym poradzić. Odkręć plastikową nakrętkę u podstawy śmigła, a następnie je dokładnie umyj i wypłucz sprawdzając czy wszystkie otwory są drożne. Aby ponownie zamontować spryskiwacz wystarczy przyłożyć go dobrą stroną do miejsca docelowego i docisnąć zatrzask, aż do usłyszenia charakterystycznego kliknięcia.

Zobacz pomysły na dania z kurczakiem na naszym kanale YouTube

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także