Tak kruchej i soczystej szynki jeszcze nie jadłam. Popisowy przepis wujka Tadzika
Na ciepło i na zimno, na uroczysty obiad i szybkie śniadanie. Domowa pieczona szynka sprawdzi się w wielu sytuacjach, a jej smak, kruchość i soczystość powalają na kolana. Lepszej szynki niż tej z przepisu wujka Tadzika nie jadłam. Koniecznie wypróbuj.
18.01.2024 | aktual.: 18.01.2024 15:56
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Ochy i achy to za mało. Jeśli należysz do grupy mięsożerców, a domowe specjały są twoimi ulubionymi, nie musisz szukać dalej. Krucha i soczysta szynka z przepisu wujka Tadzika z pewnością wpisze się w twój kulinarny gust. Zapisz sobie tę recepturę, na pewno po ni sięgniesz.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co zrobić, żeby pieczona szynka wyszła krucha i soczysta?
Przede wszystkim zadbaj o wysoką jakość mięsa. Wybierając szynkę w sklepie, zwróć uwagę na jej wygląd: powinna być jędrna, z delikatnymi przerostami tłuszczu i o różowym lub jasnoróżowym zabarwieniu. Kolor mięsa ma szczególne znacznie - ciemniejsza barwa może oznaczać, że mamy do czynienia z mięsem pochodzącym od starszych zwierząt, które po upieczeniu może być twardawe.
Będąc już w posiadaniu dobrego jakościowo mięsa, należy odpowiednio je doprawić. Szynka powinna spędzić w marynacie co najmniej 12 godzin, takie leżakowanie jest niezbędne dla uzyskania kruchego i soczystego mięsa. Jako marynatę przygotować można mieszankę oliwy, majeranku, świeżego czosnku, ziela angielskiego, liści laurowych, pieprzu i soli. Wujek Tadzik do marynaty dodaje sok z cytryny lub ocet jabłkowy. Chodzi o to, że kwaśny dodatek, dzięki właściwościom ścinającym białko, sprawia, że szynka stanie się bardziej krucha.
Tak przygotowaną marynatą należy natrzeć szynkę i odstawić do lodówki na minimum 12 godzin, a najlepiej na całą noc. Doskonałym rozwiązaniem jest moczenie mięsa w solance przez 48 godzin.
Pieczona szynka domowa. Przepis
Szynkę piec można tradycyjnie lub w rękawie. Ten pierwszy sposób jest nieco trudniejszy. Chcąc przygotować soczyste mięso, należy je regularnie podlewać np. bulionem lub sosem, który gromadzi się na dnie naczynia oraz pilnować temperatury. Natomiast w przypadku szynki z rękawa sprawa jest nieco łatwiejsza. Gotową szynkę wystarczy umieścić w rękawie i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 st. C (na każdy kilogram mięsa trzeba przeznaczyć ok. 50 minut).
Zobacz także
Składniki:
- 1,4 kg szynki wieprzowej,
- ¼ szkl. oleju roślinnego,
- 1,5 łyżki słodkiej papryki,
- 2 łyżki suszonego majeranku,
- 4 ząbki czosnku,
- 1,5 łyżeczki soli,
- łyżeczka soku z cytryny,
- 1 łyżeczka pieprzu.
Przygotowanie:
- Wszystkie zioła i przyprawy wymieszaj z olejem i sokiem z cytryny. Osuszone mięso natrzyj dokładnie przygotowaną papką, przełóż do naczynia, przykryj i wstaw do lodówki najlepiej na całą noc.
- Na drugi dzień wyjmij mięso z lodówki i odstaw na chwilę, by nabrało temperatury pokojowej. Piekarnik rozgrzej do 180 st. C (tryb góra-dół, bez termoobiegu).
- Mięso przełóż do rękawa do pieczenia, zamknij dokładnie rękaw po obu stronach, możesz też nakłuć folię w kilku miejscach.
- Mięso w rękawie możesz umieścić bezpośrednio na blasze lub włożyć do naczynia żaroodpornego.
- Szynkę wstaw do piekarnika na 1 godz. i 20 minut. Jeśli chcesz, by mięso miało chrupiącą skórkę, 15-20 minut przed zakończeniem pieczenia możesz rozciąć rękaw.
- Nie jesteś pewien, czy szynka jest gotowa? Wbij w nią delikatnie widelec. Jeśli nie czujesz oporu, możesz wyjąć ją z piekarnika.
- Gotową szynkę wyjmij z piekarnika i daj jej 10-15 minut, by "odpoczęła".