NewsyTam drożyzna nie dotyka klientów. Dwudaniowy obiad z napojem kosztuje 20 zł

Tam drożyzna nie dotyka klientów. Dwudaniowy obiad z napojem kosztuje 20 zł

Restauracja sejmowa. W niej inflacja nie istnieje
Restauracja sejmowa. W niej inflacja nie istnieje
Źródło zdjęć: © Canva | LUke1138
21.11.2023 12:46, aktualizacja: 21.11.2023 13:03

Jeśli wcześniej obawiałeś się, że inflacja zaatakowała już całą Polskę, to czym prędzej chcemy cię uspokoić. Jest takie miejsce w naszym kraju, w którym ceny, niczym zaczarowane, utrzymały poziom sprzed wielu lat. 20 zł za dwudaniowy obiad? Tak, to możliwe! I tylko szkoda trochę, że tyle za posiłek płacą już tylko... politycy w sejmowej restauracji.

Jeśli tak jak my lubisz od czasu do czasu zjeść coś "na mieście", to wiesz też na pewno, że nie jest to jedynie drobny, niezauważalny wydatek. A co dopiero w momencie, w którym do restauracji idzie się z rodziną! Z każdym kolejnym miesiącem, wspomniane "od czasu do czasu" zdarza się coraz rzadziej. I tu pojawia się stare, dobre, znane od lat porzekadło. Co wolno wojewodzie...

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jeśli bowiem chcesz wiedzieć, istnieje jeszcze jedna grupa zawodowa, która za dwudaniowy obiad z napojem płaci... dwie dyszki. Takie rarytasy politycy kupują w sejmowej restauracji, dostępnej jedynie dla posłów, senatorów i ich gości. Cóż to za szczęście, że łaskawie nami rządzący nie muszą zaprzątać sobie głowy wysokimi rachunkami za obiad i mogą bez przeszkód skupiać się na tym, co najważniejsze: dla kraju i dla nas. Dlaczego mimo to czujemy pewnego rodzaju niesmak?

Tania restauracja sejmowa, pensje jak ze snu

Uposażenie posłów na polski sejm wynosiło w 2023 roku około 9 tysięcy złotych na rękę. No dobrze, powiedzmy sobie jasno: nie jest to mało, ale jednocześnie nie jest to również żadna fortuna. Trik polega jednak na tym, że uposażenie to zaledwie część z miesięcznego wynagrodzenia posłów. Nieopodatkowana dieta (ok. 4 tys. zł), przeróżne dodatki, dopłaty za członkostwo w komisjach, podkomisjach, darmowe przejazdy, noclegi. W marcu 2023 roku portal RMF24.pl wyliczył, że 254 na 460 zasiadających w sejmie posłów pobiera dodatki wynoszące od 10 do 35 proc. stałej pensji.

Restauracja sejmowa serwuje tanie dania dość dobrze zarabiającym klientom...
Restauracja sejmowa serwuje tanie dania dość dobrze zarabiającym klientom... © Canva | bpphotohrapher

Ci sami posłowie i senatorowie, którzy zarabiają grubo ponad dwukrotność (raczej bliżej trzykrotności) średniego wynagrodzenia z sektora przedsiębiorstw, w restauracji sejmowej płacą za obiad zaledwie 20 złotych. Dokładnie tyle, zgodnie z informacjami zawartymi na portalu polityka.se.pl, kosztuje na Wiejskiej zupa pieczarkowa, filet z kurczaka z ziemniakami i z surówką oraz kompot.

Szczęściarze? Wybrańcy losu? Reporterzy "Super Expressu" postanowili zapytać polityków o ceny z sejmowego lokalu, ale niemal nikt nie chciał udzielić odpowiedzi. Na odwagę zdobył się jedynie Sebastian Kaleta z PiS, który z rozbrajającą szczerością przyznał dziennikarzom portalu, że nie ma zielonego pojęcia, skąd wynikają niskie ceny obiadów w restauracji dla polityków.

Cóż, jednak jest coś, co nas łączy. My też tego nie wiemy!

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także