PrzepisDania mięsneUpycha surowy boczek z przyprawami w słoikach. Rarytas jakich mało

Upycha surowy boczek z przyprawami w słoikach. Rarytas jakich mało

Dzięki solance produkty nabierają soczystości i delikatności, warto więc spojrzeć przychylnym okiem na ten sposób przygotowania mięsa. A jeśli masz pewność, że produkt jest naprawdę dobrej jakości, wypróbuj peklowanego surowego boczku ze słoika z przepisu, którym podzielił się kulinarny kanał "Schneller Koch" na YouTube.

Zobacz przepis na boczek peklowany ze słoika
Zobacz przepis na boczek peklowany ze słoika
Źródło zdjęć: © YouTube: Schneller Koch (screenshot)

10.04.2024 14:14

W przemyśle mięsnym do peklowania mięsa za pomocą solanki wykorzystuje się trzy główne metody. Pierwsza z nich to metoda polegająca na zanurzaniu mięsa w roztworze soli. Druga metoda polega na iniekcji solanki do wierzchniej warstwy mięsa, a trzecia to kombinacja obu tych technik. W warunkach domowych najczęściej stosowaną metodą jest ta pierwsza, czyli moczenie mięsa w solance. Dzięki temu procesowi mięso zatrzymuje wodę, co sprawia, że nabiera soczystości i miękkości.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak przygotować mięso w solanki?

Solanka jest uniwersalna i można w niej peklować praktycznie każdy rodzaj mięsa - od wołowiny, przez wieprzowinę, drób, aż po ryby. Niektóre rodzaje mięsa, takie jak dziczyzna czy baranina wręcz wymagają peklowania w solance, aby mięso nie było twarde lub łykowate. Dodatki do solanki, a także czas peklowania mięsa zależą oczywiście od rodzaju mięsa. Na przykład ryba powinna leżakować w solance dosłownie kilka minut, podczas gdy wołowina - nawet kilka dni. Po tym czasie mięso można przygotować do dowolnej obróbki cieplnej.

Istnieje również możliwość podania mięsa bez obróbki cieplnej. Przepisem na taki rarytas podzielił się kulinarny kanał "Schneller Koch" na YouTube. Sekretem jest przygotowanie solanki w odpowiednich proporcjach i długość namaczania mięsa. Co jednak najbardziej istotne, chcąc przygotować boczek w ten sposób, należy korzystać z mięsa od sprawdzonych producentów. Musisz mieć pewność, że produkt jest wolny od szkodliwych organizmów.

Peklowany boczek
Peklowany boczek© YouTube: Schneller Koch (screenshot)

Boczek z solanki ze słoika. Przepis z kanału "Schneller Koch"

Składniki:

  • 2 kg surowego boczku wieprzowego,
  • 1 litr wody,
  • 130 g soli,
  • 8 ziaren czarnego pieprzu,
  • 8 ziaren ziela angielskiego,
  • 6 liści laurowych,
  • 8 ziaren kolendry,
  • 10 ząbków czosnku,
  • 2 łyżeczki czerwonej papryki,
  • 3⁄4 łyżeczki kolendry,
  • 1⁄2 łyżeczki mielonego liścia laurowego,
  • 1⁄2 łyżeczki mielonego kopru włoskiego.

Przygotowanie:

  1. Przygotuj dwa słoiki o pojemności 1,5 l.
  2. Boczek osusz ręcznikiem papierowym i pokrój na mniejsze kawałki.
  3. 1 litr wody doprowadź do wrzenia. Następnie dodaj sól (130 g), pieprz, ziele angielskie, kolendrę i liście laurowe. Gotuj całość na wolnym ogniu ok. 4 minuty.
  4. Ząbki czosnki pokrój w cienkie plasterki. Wsyp kilka plastrów do słoików.
  5. Następnie włóż pokrojone mięso do słoika, ale niezbyt ciasno, by było odpowiednio dużo miejsca na solankę. Pomiędzy kolejne warstwy mięsa wkładaj kawałki czosnku.
  6. Następnie zalej mięso jeszcze gorącą solanką z przyprawami.
  7. Słoiki zakręć i odstaw do ostudzenia w temperaturze pokojowej. Następnie przełóż słoiki do lodówki na 5 dni.
  8. Mięso wyjmij z solanki po 5 dniach. Każdy kawałek dokładnie osusz ręcznikiem papierowym.
  9. Paprykę. kolendrę, mielony liść laurowy, mielony koper włoski wymieszaj, tworząc przyprawową mieszankę. Każdy kawałek osuszonego boczku mocno i dokładnie nacieraj przygotowaną przyprawą z każdej strony.
  10. Doprawione kawałki zawiń w pergamin, a następnie przełóż do zamrażarki.
  11. Mięso jest gotowe do podania po jednym dniu. Pokrój je w cienkie plastry i podaj jako przekąskę lub dodatek do kanapki. Boczek przechowuj w zamrażarce.
Wybrane dla Ciebie