PoradyWeź z kuchennej szafki i zrób pułapkę. Osy nawet się do ciebie nie zbliżą

Weź z kuchennej szafki i zrób pułapkę. Osy nawet się do ciebie nie zbliżą

Atak osy podczas wypoczynku na zewnątrz może być niebezpieczny
Atak osy podczas wypoczynku na zewnątrz może być niebezpieczny
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Jimmy R

16.08.2023 14:36

Latem spędzamy sporo czas na świeżym powietrzu. Często też coś jemy i pijemy. Niestety błogi spokój na łonie natury może zostać szybko zakłócony. Znam jednak skuteczne rozwiązania, które warto zastosować w takich sytuacjach.

Przed nami dwa ostatnie tygodnie wakacji. Pogoda ciągle sprzyja, więc to najlepszy moment, aby spędzić jak najwięcej wolnego czasu na świeżym powietrzu. Często takiemu wypoczynkowi towarzyszy też spożywanie posiłków na zewnątrz. 

Jedzenie na kocyku w ogrodzie czy na domowym tarasie bardzo szybko może jednak zamienić się w prawdziwe pole bitewne z osami. Co więcej, może stać się wręcz bardzo groźne. Jak się przed tym ustrzec? I co zrobić, aby w bezpiecznej i miłej atmosferze spędzić aktywnie czas na zewnątrz? Śpieszę ze skutecznymi rozwiązaniami!

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Niebezpieczny atak nieproszonych gości

Leniwy odpoczynek na łonie natury mogą skutecznie zakłócić insektyowady. I o ile atak komarów może zakończyć się kilkoma bąblami, to odwiedziny os mogą mieć zupełnie inne skutki. Tym bardziej, jeśli ktoś ma uczulenie na pszczeli jad.

Na pewno pamiętasz tragiczną historię znanej i cenionej aktorki Ewy Sałackiej, która zmarła właśnie przez atak osy. Artystka doznała wstrząsu anafilaktycznego, który zakończył się jej zgonem. Kobieta przebywała z bliskimi na działce i w pewnej chwili sięgnęła po szklankę z sokiem. To wtedy miało dojść do ataku osy, która ukąsiła ją w usta. 

Jak uchronić się przed osami?

Smutna historia aktorki to nie jedyny taki przypadek. Osy lubują się przede wszystkim w słodkich napojachwypiekach, dlatego kiedy je wyczują, będą próbowały się do nich dostać. Jak się więc przed nimi uchronić i jednocześnie w spokoju zjeść deser czy napić się soku?

Jak uchronić się przed atakiem os?
Jak uchronić się przed atakiem os?© Adobe Stock | ale_koziura

Skutecznych rozwiązań jest tutaj kilka. Oczywiście należy pamiętać, że osy to bardzo pożyteczne owady, dlatego ich unicestwienie nie jest wskazane. Co więcej, jestem ogromną miłośniczką zwierząt, tym bardziej takie drastyczne rozwiązanie nawet nie wchodzi w grę. 

Jednocześnie robię wszystko, aby uchronić siebie i swoich bliskich przed niechcianym atakiem. Dlatego też kiedy przebywamy na zewnątrz, robię błyskawiczną pułapkę ze zwykłej butelki. Wlewam do niej po prostu trochę słodkiego napoju i odstawiam nieopodal stolika. Osy nie są w stanie oprzeć się takiemu rarytasowi i szybko trafiają w moje sidła. Oczywiście schwytane owady od razu wypuszczam w dużej odległości od domu, aby nie wróciły do nas zbyt szybko.

Inne metody na osy

Osy, podobnie jak i inne owady oraz insekty, będą omijać miejsca, w których wyczuwalne są nieprzyjemne dla nich aromaty. I tak się składa, że osy nie przepadają za zapachem bazylii, mięty, majeranku, czy tymianku. Dlatego też to właśnie te zioła uprawiam blisko tarasu, aby jednocześnie odstraszać osy.

Warto również wspomnieć, że osy skutecznie odstraszają także goździki, czosnek, cytryna oraz ocet. Dlatego też często na stoliku na tarasie układam talerzyki z tymi produktami kuchennymi, bo wiem, że osy będą trzymać się od nich z daleka. 

Na koniec chciałabym jeszcze dodać, że wszyscy moi bliscy piją na świeżym powietrzu tylko z kubeczków z pokrywką. Jeśli jemy coś na zewnątrz, też w miarę możliwości, staram się przechowywać jedzenie pod odpowiednim zabezpieczeniem. Z atakiem os nie ma żartów, dlatego lepiej być zawsze przezornym i dobrze przygotowanym. Zgadzasz się ze mną?

Źródło artykułu:Pysznosci.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także