PoradyWeź z kuchennej szafki i zrób spray. Kleszcze będą uciekać od ciebie, bo nienawidzą tej przyprawy

Weź z kuchennej szafki i zrób spray. Kleszcze będą uciekać od ciebie, bo nienawidzą tej przyprawy

Kleszcze (Pixabay)
Kleszcze (Pixabay)
05.07.2023 19:03, aktualizacja: 05.07.2023 23:02

"Kiedy zaczyna się lato, a z latem wakacje (...) znów pojawia się problem", a tym problemem są właśnie kleszcze. Te insekty, oprócz komarów i meszek, są naszym największym utrapieniem. Te pasożyty są jednak bardziej niebezpieczne, o tym, że nas zaatakowały, dowiadujemy się później, na przykład w domu.

Na szczęście jest niezawodny sposób na to, by kleszcze zaczęły od nas uciekać w popłochu. Nie musimy wydawać pieniędzy na żadne specyfiki, które mogą nam zaszkodzić. Wystarczy, że przygotujesz specjalny spray na bazie rozmarynu. Pajęczaki nienawidzą zapachu tego zioła i od razu się od nas odczepią.

Niezawodny sposób na kleszcze. Zrób specjalny spray

Pajęczaki są wszędzie, nie tylko w lesie lub na łące. Mogą się też kryć na trawie w naszym ogródku. Dlatego też trzeba dmuchać na zimne i zabezpieczyć się przed wyjściem z domu. Pomoże nam w tym domowy spray na kleszcze. Jego głównym składnikiem jest rozmaryn, zioło znienawidzone nie tylko przez te pajęczaki, ale i komary oraz meszki.

Jak zrobić taką miksturę? Dwie łyżeczki rozmarynu wsyp do naczynia i zalej go wrzątkiem. Przez osiem minut zaparzaj pod przykryciem, a następnie przelej do butelki z atomizerem. Nie zapomnij o tym, by przecedzić płyn i go przestudzić. Sprayem na kleszcze spryskaj siebie oraz koc, który zabierzesz ze sobą.

Kleszcze nienawidzą rozmarynu (Wikimedia Commons)
Kleszcze nienawidzą rozmarynu (Wikimedia Commons)

Czasem jednak wbije się w skórę

Co zrobić, gdy zauważymy, że mamy kleszcza? Po pierwsze, nie możemy panikować. Nie trzeba od razu lecieć z tym do lekarza, z wyciągnięciem pasożyta poradzimy sobie sami.  Pomoże w tym krótki poradnik:

  1. Na początku przygotujmy narzędzie, na przykład plastikową pęsetę, "kleszczołapkę" lub malutką ssącą pompkę. Potrzebujemy też wody utlenionej do dezynfekcji. W tej roli sprawdzi się też 40% alkohol. Nie, nie pijemy go, tylko przemywamy nim miejsce po kleszczu.
  2. Łapiemy kleszcza tuż przy skórze.
  3. Ciągniemy pęsetę w górę zdecydowanym ruchem.

Do lekarza udajemy się, gdy zauważymy niepokojącą zmianę obok ugryzienia lub wtedy, gdy nie uda nam wyciągnąć całego kleszcza.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także