NewsyWnuczka opróżniła zamrażarkę swojej babci. Znalazła tam żywność z 1972 roku

Wnuczka opróżniła zamrażarkę swojej babci. Znalazła tam żywność z 1972 roku

Mrożenie żywności nie może trwać wiecznie - Pyszności; foto: Canva oraz TikTok
Mrożenie żywności nie może trwać wiecznie - Pyszności; foto: Canva oraz TikTok

19.05.2023 21:30, aktual.: 20.05.2023 00:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

"Czyszczenie zamrażarki babci" to tytuł serii filmików na TikToku, które w ciągu dwóch dni obejrzało 4 miliony użytkowników. Najstarsze schowane tam przez skrupulatną staruszkę jedzenie pochodzi sprzed ponad 50 lat. Czy to jeszcze rozrywka, czy już eksperyment naukowy? Jedno jest pewne: dostaliśmy jasny dowód na to, że mrożenie żywności nie może trwać wiecznie. 

Wytyczne do mrożenia żywności są zmienne w zależności od rodzaju jedzenia, które chcemy przechować. Według zaleceń Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności i Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności Stanów Zjednoczonych, jajka mogą być przechowywane w zamrażarce maksymalnie przez miesiąc, mięso — od 6 do 12 miesięcy, a bulion — do 3 miesięcy. Te wszystkie terminy zostały "nieco" przekroczone przez babcię pewnej tiktokerki. Teraz dziewczyna zabawia się w archeologa i bada żywność zamrożoną przed 50 laty.

Mrożenie żywności ma swoje limity - Pyszności; foto: Canva
Mrożenie żywności ma swoje limity - Pyszności; foto: Canva

Wykopaliska w zamrażarce

Babcia tiktokerki @madamquasar dokonywała bardzo drobiazgowego etykietowania zamrożonej żywności. Każde pudełko było dokładnie opisane. Tym sposobem prowadząca "wykopaliska" w babcinej zamrażarce dziewczyna odkryła m.in. jeżyny z 1972 roku, jagody z 1983 roku, truskawki z 1984 roku, masło z 1992 roku, wywar mięsny z roku 1993 i żółtka z 1998. Najświeższe — jeśli można użyć takiego sformułowania — były maliny i mus jabłkowy. Oba produkty miały, bagatela, 24 lata. Takie znalezisko zasłużyło na gruntowną analizę, a tiktokerka nie omieszkała jej dokonać.

Według słów tiktokerki, jagody i mus jabłkowy wyglądały, jak na swój wiek, całkiem nieźle, bo zachowały swoją strukturę. Zupełnie inaczej przedstawiały się truskawki i jeżyny. Dziewczyna stwierdziła, że wyglądały jak "mózg", a opisujący to wydarzenie portal bullfrag.com słusznie zauważył, że "przypominały koszmar Cronenberga". Dla tych, którzy nie wiedzą: jest to reżyser dość... krwistych horrorów. Nie lepiej zachowały się kurze żółtka, które po rozmrożeniu zmieniły konsystencję w coś, co przypomina błotnistą papkę z obcej planety.

Mrożenie żywności ma swoje limity

Błędem jest stwierdzenie, że mrożenie żywności powoduje unicestwienie obecnych w nim bakterii. Niskie temperatury jedynie zmniejszają ich aktywność, ale nawet w takich warunkach mają one wpływ na świeżość potraw. To dlatego limity dotyczą przede wszystkim surowego mięsa, a ich przekroczenie jest zagrożeniem dla zdrowia.

W sytuacjach takich jak ta, która spotkała wspomnianą tiktokerkę, należy jeszcze pamiętać o tym, że nie zawsze mamy pewność ciągłości przebywania jedzenia w minusowych temperaturach. Wystarczy krótka przerwa w dostawie prądu, by żywność przechowywana w zamrażarce stała się niejadalna i szkodliwa.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także