NewsySklep, w którym płaci się punktami. Jak działa? Gdzie się znajduje? Wszystko w trosce o ludzi i środowisko

Sklep, w którym płaci się punktami. Jak działa? Gdzie się znajduje? Wszystko w trosce o ludzi i środowisko

Sklep, w którym płaci się punktami. Jak działa? Gdzie się znajduje? Wszystko w trosce o ludzi i środowisko
Ewa
28.01.2022 15:10

W którym sklepie płaci się punktami zamiast pieniędzmi? Gdzie się zajmuje? Jak działa taka płatność? W sklepie Za stołem w Gdańsku wprowadzono oryginalny system płatności. Dlaczego powstał i kto z niego korzysta?

W którym sklepie płaci się punktami zamiast pieniędzmi?

Wydatki na jedzenie pochłaniają często lwią część naszego miesięcznego budżetu. Dla niektórych ceny w sklepach są jednak za wysokie, w szczególności po podwyżce cen i przy szalejącej inflacji. Rozwiązaniem takiego problemu są sklepy społeczne, przeznaczone dla uboższej części społeczeństwa. W którym sklepie płaci się punktami zamiast pieniędzmi?

Jeden z takich sklepów powstał w Trójmieście. We współpracy z Bankiem Żywności rozdają za darmo jedzenie osobom potrzebującym. Mają na to swój sposób.

Za stołem w Gdańsku. Punkty zamiast pieniędzy w sklepie

W sklepie Za stołem w Gdańku nie zapłacisz gotówką ani kartą. Jak dostać punkty? Walutą są tutaj punkty, przyznawane przez gdański MOPR. Można wymienić je na warzywa i owoce, nabiał, mięso, garmaż i inne.
Jak działa płatność punktami w sklepie Za stołem? Punkty nie są jednak nielimitowane, żeby nie było nadużyć (co niestety często się zdarza). Raz w miesiącu osoba potrzebująca dostaje bon na 200 punktów, które może wydać, na co chce.

Za stołem w Gdańsku: Jakie są ceny? Co można dostać i za ile punktów?

„Najdroższe” w sklepie Za stołem w Gdańsku są: mięso, ryby i słodycze. „Najtańsze” natomiast owoce i warzywa. Uczy to dobrych i rozsądnych wyborów- jeśli produkty szkodzą zdrowiu i/lub środowisku czy klimatowi - „kosztują" więcej.
Jakie są ceny, ile punktów co kosztuje w sklepie Za stołem w Gdańsku? Warzywa i owoce kosztują 2 punkty za kilogram, 4 pkt - napoje, kasze, mąki i makarony. Za nabiał trzeba zapłacić 8 punktów.

Cena rośnie, gdy wybieramy bardziej przetworzone potrawy: wędliny to koszt 24 punktów, a cukier i słodycze to 32 punkty.

Obraz

Sklep, w którym płaci się punktami ma edukować

Chętnych na zrobienie zakupów w sklepie, w którym płaci się punktami nie brakuje.

Skierowanie obowiązuje przez miesiąc, przy czym klient może skorzystać z oferty sklepu dwa razy w tygodniu. Jeśli sytuacja życiowa podopiecznego nadal będzie tego wymagać, pracownik socjalny może przyznać takie wsparcie także w następnych miesiącach, maksymalnie jednak do trzech miesięcy. Usługa ma nie tylko wymiar pomocowy, ale i edukacyjny. Osoba potrzebująca, nabywając żywność za punkty, uczy się planowania domowego budżetu. Chętniej też sięga po zdrowsze produkty, np. po warzywa czy nabiał - tłumaczy Sylwia Ressel, rzeczniczka Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku

Adres sklepu Za stołem w Gdańsku. Godziny otwarcia. Gdzie się znajduje? Sklep przy ulicy Wolności 52 w Nowym Porcie działa pięć dni w tygodniu: w poniedziałki, wtorki, środy i piątki w godzinach od 8.30 do 16.30 oraz w czwartki od godz. 10.00 do 18.00.
W ostatniej godzinie jego pracy o wsparcie w postaci żywności zgłaszać mogą się także osoby, których nie skierował tu MOPR.

Co sądzisz o takiej formie pomocy?
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także