Do wigilijnej kapusty dodaj przynajmniej 5 przypraw. Inaczej będzie mdła i nikt jej nie ruszy
Kapusta z grzybami to klasyczne danie wigilijne. Przepis wydaje się niezwykle prosty, jednak klucz do sukcesu to odpowiednie doprawienie. Zobacz, jakich przypraw użyć, by kapusta miała zdecydowany smak. Wtedy nikt nie odmówi dokładki.
Kapusta z grzybami to danie wigilijne, które gości na niemal każdym polskim stole. Jej podstawowe składniki są tylko dwa. Jednak, by potrawie dodać głębi można postawić na jeszcze kilka dodatków, a przede wszystkim dobrze ją doprawić. Lista potrzebnych przypraw wcale nie jest krótka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Gotowanie kapusty na bigos
Pierwszym krokiem, by to danie wyszło, jest odpowiednie ugotowanie kapusty. Powinna być miękka, ale jednocześnie nie stracić swojego wyrazistego smaku. Dlatego dobrze ją szybko wypłukać pod bieżącą wodą, zwłaszcza gdy kapusta jest mocno kwaśna. Potem wystarczy gotować ją w lekko posolonej wodzie przez około 20 minut. Na tym etapie dodaj takie przyprawy jak liście laurowe, ziele angielskie i ziarna czarnego pieprzu. Przyda się także kminek.
Jakie grzyby do kapusty?
Grzyby suszone do kapusty warto wcześniej namoczyć, aby nabrały miękkości i uwolniły swój aromatyczny smak. Najlepiej sprawdzą się prawdziwki i podgrzybki. Potem wystarczy je drobno posiekać i podsmażyć na maśle z cebulą. Ta kombinacja stanowi esencję smaku, który w połączeniu z kapustą tworzy niepowtarzalny wigilijny przysmak.
Gdy chcesz jeszcze wzmocnić aromat tego dania, pod koniec gotowania dodaj kilka suszonych śliwek, w całości albo pokrojonych. Kolejne owoce, które świetnie pasują do kapusty to jabłka. Ważnym dodatkiem, mającym duży wpływ na smak jest też olej. Wlej go na początku duszenia. Najlepiej sprawdzi się lniany lub rzepakowy.
Słodki akcent
Pierwsze przyprawy dodaj do kapusty już podczas gotowania, czyli wspominane wcześniej listki laurowe, ziele angielskie, ziarna czarnego pieprzu, kminek. Pod koniec przygotowywania potrawy dobrze ją doprawić szczyptą papryki, delikatniejszym kolorowym pieprzem, majerankiem, jagodami jałowca. Jeśli lubisz ostrzejszy smak, sięgnij także po czosnek. Kapustę możesz również doprawić szczyptą cukru lub odrobiną miodu, to dodatkowo pogłębi jej smak.