W sosie jest składnik, którego nikt by się nawet nie spodziewał. Śledzie mają niesamowity smak
Przepisy na śledzie potrafią zadziwiać. To tylko świadczy o tym, że te ryby są idealne do kulinarnych eksperymentów, a ich smak pasuje do wielu dodatków. Jaki tym razem? Możecie być zdziwieni.
W przygotowaniu świątecznych śledzi wyrażane są dwa nurty. Jeden to totalna klasyka: śledzie w oleju, pod pierzynką czy szuba. A drugi pozwala poszaleć, bo tutaj ilość dodatków jest nieograniczona. Przekonałeś się już, jak smakują śledzie z imbirem? To czas na sos z dodatkiem kawy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przepisy przekazywane przez babcie
Śledzie to jeden z kulinarnych symboli polskich świąt. Tradycja ich spożywania w tym czasie znana jest od wieków, stąd tak wiele klasycznych przepisów na śledzie. Czasami są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Najprostsze zestawienia to śledź w oleju z cebulą czy w śmietanie. Z czasem zaczęto je łączyć z ziemniakami, jajkami czy ogórkiem kiszonym. Teraz wybór dodatków do sałatek śledziowych jest praktycznie nieograniczony.
Nurt nowoczesny
Coraz częściej spotykamy się w przepisach na śledzie z e składnikami, których jeszcze kilka lat nikt by nie zestawił z rybami. Okazuje się, że pasują do nich suszone pomidory, żurawina, śliwki, żółty ser, orzechy czy imbir, tak popularny w kuchni azjatyckiej. Takie urozmaicenia nie tylko dodają śledziom charakteru, ale pozwalają też zaskoczyć gości nietypowymi smakami. Lubisz takie zestawienia? Do sosu do śledzi dodaj kawy i przekonaj się jak dobrze smakują.
Śledzie w musztardowo-kawowym sosie
Składniki:
- 250 g filetów śledziowych w oleju,
- 70 ml octu spirytusowego,
- 90 g cukru,
- kilka ziaren ziela angielskiego,
- kilka ziaren pieprzu,
- kilka goździków,
- 1 liść laurowy,
- 1 marchewka,
- 1 cebula,
- 200 ml wody.
Na sos:
- 15 ml octu winnego,
- 20 g cukru trzcinowego,
- 25 g miodu, najlepiej gryczanego, koniecznie płynnego,
- 45 g musztardy,
- 30 ml oleju rzepakowego,
- 50 g kawy mielonej,
- sól do smaku.
Sposób przygotowania:
- Śledzie wymocz, tak długo jak tego potrzebują. Potem osusz je i pokrój na małe kawałki.
- Do rondelka wlej wodę, dodajemy do niej zioła oraz cukier. Zagotuj całość.
- Cebulę pokrój w piórka, a marchewkę w cienkie plasterki. Dołóż je do wody z przyprawami, odstaw do ostygnięcia. Kiedy będzie chłodna, dodaj ocet.
- Pokrojone śledzie zalej zimnej zalewą, przykryj i wstaw do lodówki na kilka godzin.
- Przygotuj sos dokładnie mieszając miód, musztardę, cukier trzcinowy, musztardę, olej oraz kawę. Dopraw go do smaku solą.
- Śledzie wyjmij i osusz. Przełóż je do słoika i zalej przygotowanym sosem.
- Wstaw je ponownie do lodówki na kilka godzin.